Cephe kaplamasında kullanılan malzemelerin ısıl ve sismik performansa etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of materials used in facade cladding on thermal and seismic performance
- Tez No: 766472
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DİKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Binaların yüzü olan cepheler, bulundukları kentsel çevrede yapılarla hatta markalarla ile ilgili imaj oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle prestij yapıları için cephe tasarımı, üzerinde ayrıca durulan bir süreçtir. Biçimin yanı sıra malzeme seçimi de bu süreçte zamanla önem kazanmıştır ve bu durum yeni cephe kaplama malzemelerinin ve sistemlerinin kullanılmaya başlamasına neden olmuştur. Cephe kaplanmasında kullanılan malzemeler, o yapıların sadece görsel imajını değil, ısıl performansını da etkilemektedir. Ayrıca cephelerde oluşturulan yeni katmanlar, binanın ağırlığını da arttırmaktadır. Bilindiği üzere ağırlık, yapıların deprem performansını etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle bazı cephe kaplama malzemeleri binanın deprem performansını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, doğal taş cephe kaplama malzemesinin binaların ısıl ve deprem performansına etkilerini araştırmaktır. Çalışma kapsamında, ''DesignBuilder'' simülasyon programı yardımıyla bir otel binası modellenmiştir. Modellenen yapının cephe kaplama malzemesi değiştirilerek yapının yıllık ısıtma ve soğutma yükleri hesaplanmıştır. Isıl yüklerin değişimleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Ayrıca aynı yapı, SAP2000 V23 sonlu elemanlar programında modellenmiş ve farklı cephe kaplama malzemelerinin yapının sismik performansına etkileri incelenmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The facades of the buildings play a significant role in the formation of the image of the buildings and even the trademearks in the urban environment. Facade design is a proces that is cared especially for prestige buildings. Material selection has been emphasized besides form in time and this lead to use of new facade cladding materials and systems. Facade cladding materials not only affect visual image, but also thermal performance of buildings. In addition, new layers on the facades increase the weight of the buildings. As known, weight is one of the factors that affect seismic performance of buildings. Because of that, some facade cladding materials may affect seismic performance of buildings negatively. The aim of this study is to investigate the affect of natural stone cladding on the termal and seismic performance of buildings. A hotel buildings was modelled with the help of designBuildier software for this study. Cladding material of the model was changed and heating and cooling loads of the building were calculated. Then the thermal loads were compared. Besides, the same building was modelled with the help of SAP2000 V23 and effect of diffrent natural stone cladding materials on seismic performance of the building were investigated.