Lojistik bilgi sistemlerinin ERP çerçevesinde incelenmesi: Mikro yazılım örneği
Examination of logistics information systems within the framework of ERP: Example of micro software
  1. Tez No: 766476
  2. Yazar: BEYZA ÖZGE KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Transportation, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen ve her geçen gün değişen teknoloji işletmelerin rekabet ortamında varlığını sürdürebilmelerini zorlaştırmaktadır. Müşteri talep ve ihtiyaçlarına yönelik tepki sürelerinin kısaltılması işletmelerin en önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına en hızlı sürede yanıt vermek isteyen işletmeler için lojistik sektörü önemli rekabet unsuru haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ve sektörde rakiplerin artması ile birlikte işletmelerin hareketli ve karmaşık lojistik faaliyetleri süreçlerini yönetmek ve sorunların çözümlenmesinde bilgiye ve teknolojiye daha çok gereksinim duyulmaya başlanmıştır. İşletmeler, lojistik sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi ve sürdürülmesi sırasında işletmeler lojistik bilgi sistemlerinden yararlanırlar. Bilgi sistemleri işletmenin planlama ve operasyonel süreçlerinin bütünleşmiş şekilde çalışmasını sağlayarak işletme içi bilgi ve veri akışının sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında yerel bir firmanın kurumsal kaynak planlama öncesi dönemine ait ve kurumsal kaynak planlamasına geçiş ile entegre yazılım sistemi olan Mikro Yazılım'ın kullanılmaya başladığı döneme ait anonim veriler incelenmiştir. Kurumsal kaynak planlaması öncesi ve sonrası dönemde stok takibi başarı durumu, müşteri memnuniyeti durumu, işletme personel değişimi durumu, müşteri değişimi durumu ve depolama faaliyetleri değişim durumları bulguları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing and changing technology makes it difficult for businesses to survive in a competitive environment.Reducing response times for customer demands and needs has become one of the most important goals of businesses.The logistics sector has become an important competitive element for businesses that want to respond to the demands and needs of their customers in the fastest time.With the developing technology and the increase in competitors in the sector, information and technology have started to be needed more and more in managing the dynamic and complex logistics activities of the enterprises and in solving the problems. Businesses benefit from logistics information systems during the successful management and maintenance of the logistics process. Information systems ensure that the planning and operational processes of the enterprise work in an integrated manner and provide the internal information and data flow within the enterprise. In this thesis, anonymous data belonging to the pre-enterprise resource planning period of a local company and the period when Mikro Yazılım, which is an integrated software system with the transition to enterprise resource planning, started to be used, were examined. In the period before and after enterprise resource planning, stock tracking success status, customer satisfaction status, business personnel change status, customer change status and storage activities change status findings are explained.