Elit atletlerin yaşam beceri düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the life skill levels of elite athletes in terms of different variables
- Tez No: 766484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜLBAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, elit atletlerin yaşam becerileri düzeyleri ile demografik ve spora ilişkin bazı değişkenler arasındaki farklılaşmayı istatistiksel olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma nicel araştırma modellerinden olan tarama modeli niteliğini taşımaktadır. Çalışmaya elit düzeyde atletizm branşı yapan 112 kadın, 166 erkek olmak üzere toplam 278 sporcu dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Bolat ve Balaban (2017) tarafından geliştirilen“Yaşam Becerileri Ölçeği”ve araştırmacı ve danışmanı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to statistically examine the life skills of elite athletes in terms of demographic and sports-related variables. Materials and Methods: In this research, the study is a relational survey model, which is one of the quantitative research models. A total of 278 athletes, 112 women and 166 men, who are interested in elite athletics branch, were included in the study. The Life Skills Scale (Bolat & Balaman, 2017) and personal information form created with researchers and experts, were used as data collection tools. Descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation), Independent Sample T Test, OneWay Analysis of Variance (ANOVA) and Scheffe multiple comparison test were used in the analysis of the data.