The importance of literature in language teaching
Dil öğretmede edebiyatın önemi
  1. Tez No: 766519
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI ARSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yüzyıllardır devam eden üretim süreci ve okunma talebi nedeniyle insanlar edebî eserleri sadece okumak için değil, eğitim çalışmaları ve dil öğrenimi gibi birçok amaçla da değerlendirmişlerdir. Eğitim ve edebiyat daima iki yönlü fayda içeren bir iş birliği içerisinde olmuştur. İyi bir eğitim geçmişi edebiyatın geniş bakış açılarına hâkim olabilmek adına elzemdir. Ayrıca konu özellikle yeni kültürleri ve dilleri keşfetmeye geldiğinde, edebiyat ilham kaynağına ve bilgiye açılan kapı olarak bütünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle dünya çapında birçok kişi tarafından iyi bilinen ve kullanılan yeni bir dil öğrenmek, bireylerin hayata bakış açılarını nasıl genişletebileceklerinin önemini vurgulayan önemli bir husustur. Günümüzde İngilizce dili, dünyanın her bir köşesindeki insanlar tarafından sıkça kullanılan anlamına gelen 'Lingua Franca' olarak addedilerek büyük bir önem arz etmektedir. Yeni bir dil öğretmek adına yaklaşım, yöntem ve tekniklerin gelişim sürecine bağlı olarak, öğrenme süreci çok daha etkili ve kolay bir hal almaktadır. Edebiyat, birçok yaklaşım ve yöntemlere ilâveten, yeni bir dili öğretme ve öğrenme süreci boyunca pek çok yönden yardımcı olarak önemli bir rol üstlenmektedir. Bir kısa hikâye, genç bir öğrencinin dikkatini hemen çekebilirken, edebi bir şaheser, yetişkin öğrencilerin bağlamsal öğrenme yoluyla kelime kazanımını geliştirmelerine yardımcı olur. Bu tezde sınıf iklimi ve edebiyat arasındaki ilişki konusunda detaylı bilgi verilerek dil eğitimi sürecinde edebi metinlerin kullanımı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the production process that has been going on for centuries and the demand to be read, people have evaluated literary works not only for reading, but also for many purposes such as educational studies and language learning. Education and literature have always been in a mutually beneficial cooperation. A good educational background is essential to master the broad perspectives of literature. In addition, literature has become an integral part of the whole, as a gateway to inspiration and knowledge, especially when it comes to discovering new cultures and languages. Learning a new language, which is well known and used by many people around the world, is an important issue emphasizing the importance of how individuals can broaden their perspectives on life. Today, the English language is of great importance, being considered 'Lingua Franca', which means that it is frequently used by many people around the world. Depending on the process of developing approaches, methods and techniques to teach a new language, the learning process becomes much more efficient and easier. In addition to many approaches and methods, literature plays a key role that can help in many ways throughout the process of teaching and learning a new language. A short story can grab a young learner's attention immediately, while a literary masterpiece helps adult learners improve vocabulary acquisition through contextual learning. In this thesis, the integration of literary works into the language education process will be examined by giving detailed information about the relationship between classroom climate and literature.