A research on the perceptions of EFL instructors on using literature as an additional material in English language teaching
İngilizce öğretim görevlilerinin dil öğretiminde edebiyatı ek kaynak olarak kullanma konusundaki algıları üzerine bir araştırma
- Tez No: 872222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yabancı dil öğretimi konusunda yüzyıllardır farklı yöntemler, teknikler ve yaklaşımlar benimsenmiştir. Dil öğreniminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini etkileyen, öğrencilerin bütün becerileri ve alt becerileri etkili bir şekilde kullanmasını sağlayan birçok unsur vardır. Bu unsurlardan bir tanesi de öğrencilere dil öğrenimini sevdirecek, ilgilerini çekecek, hedef dilin ait olduğu kültürün de unsurlarını beraberinde öğretecek kaynakların seçilmesidir. Tıpkı anadilimizi, içinde bulunduğumuz kültürel unsurları ile öğrendiğimiz gibi yabancı bir dilin de onu destekleyen kültürel parçalar ile öğrenilmesi öğrencilerin hedef dili benimsemelerini etkilemektedir. Edebiyat da aynı şekilde hedef dilin kültürel ögelerini, günlük hayattaki diyalogları, duyguları, farklı tepkileri ve alışık olduğumuz kısa metinler dışında içinde bulunabileceğimiz farklı konuları göstermektedir. Şiir, roman, kısa hikâye ve tiyatro gibi alanların müfredat ve ders planlarına eklenmesinin, öğrencilerin yaratıcılıklarına, eleştirel düşünme becerilerine ve kültürel farkındalık kazanmalarına katkısı vardır. Bu nitel çalışmada, Ankara'da bulunan 4 farklı üniversitede görev alan 10 öğretim görevlisi ile edebiyatın derslerde ek kaynak olarak kullanılması konusundaki algılarını incelemek, bu algıların sebeplerini belirlemek ve çözüm önerileri bulmak amacıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılarak, veriler toplanmıştır. Toplanan veriler tematik analiz kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, katılımcıların çoğunlukla edebiyatın dil öğretimine entegrasyonunun yararlılığını ve önemini ifade ettiklerini göstermektedir. Edebi metinlerin kullanımı sırasında zorluklar üzerinde durmuşlardır. Son olarak, edebiyatın dil öğretimine entegrasyonunu teşvik etmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For centuries, various methods, techniques, and approaches have been adopted in foreign language teaching. Many factors influence the successful realization of language learning, enabling students to effectively use all skills and sub-skills. One of these factors is the selection of resources that will make students love language learning, capture their interest, and teach elements of the culture to which the target language belongs. Just as we learn our native language with its cultural elements, learning a foreign language with cultural components that support it affects students' adoption of the target language. Literature similarly showcases the cultural elements of the target language, daily life dialogues, emotions, different reactions, and various topics beyond familiar short texts. The integration of poetry, novels, short stories, and drama in curriculum & syllabi contributes to students' creativity, critical thinking skills, and cultural awareness. In this qualitative study, the perceptions of 10 instructors at four different universities in Ankara regarding the use of literature as an additional material in classes were examined. Semi-structured interviews were conducted to explore their perceptions, find out the reasons behind them, and create solutions. The collected data were analyzed using thematic analysis. The results suggest that participants mostly believed in the usefulness and importance of literature integration into language teaching. They also emphasized the challenges that they may encounter while using literary texts. Finally, suggestions to promote literature integration into language teaching were stated.