Kahramanmaraş Tarım İşletmesinde yetiştirilen siyah-alaca sığırların süt ve yağ verimlerinin tekrarlanma dereceleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 76657
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kahramanmaraş Tarım İşletmesinde yetiştirilen 76 Holstein-Friesian ineğin 1986-1996 yıllan arasında 253 laktasyon kaydı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda laktasyon sırası ve buzağılama mevsiminin, laktasyon süt ve yağ verimleri üzerine önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. 1. laktasyondan 5. laktasyona ortalama süt ve yağ verimleri süt için 3787.3 ±90.0-531 5.0 ± 197.0 kg arasında ve yağ için 128. 79±3.30-194.01 ±8.67 kg arasında bulunmuştur. Düzeltilmiş verilerden iki, üç, dört ve beş laktasyon kaydı kullanılarak laktasyon süt veriminin tekrarlanma dereceleri sırasıyla 0.48 ±0.09, 0.44 ±0.09, 0.31 ±0.10, 0.23 ±0.11 ve yağ veriminin tekrarlanma dereceleri sırasıyla 0.41 ±0.10, 0.39 ±0.09, 0.29±0.10, 0.22 ±0.11 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Records of 253 lactations of 76 Holstein-Friesian cows raised in Kahramanmaraş agricultural enterprise from 1986 to 1996 were analyzed. The results obtained in this study showed that lactation sequence and season of calving have significant effects on the lactation milk and fat yields. From the 1st lactation to 5th lactation average milk and fat yields were found between 3787.3±90.0- 5315.0± 197.0 kg and 128.79±3J0-194.01±8.67 kg, respectively. By using two, three, four and five lactations data from records adjusted, the repeatabilities were estimated 0.48±0.09, 0.44 ±0.09, 031 ±0.10, 0.23 ±0.11 for milk yield and 0.41 ±0.10, 0.39±0.09, 0.29±0.10, 0.22±0.11 for fat yield, respectively.