Kuzu besi yemlerindeki korunmuş protein miktarının besi performansına etkileri üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of protected (by pass) protein contents of feeds on fattening performance of lambs
  1. Tez No: 76656
  2. Yazar: ÖMER FARUK KURBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RIFAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, kuzu besi karma yemlerindeki korunmuş protein oranlarının besi performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, bölmelere bireysel yerleştirilmiş, 2-2.5 aylık yaşta ve herbirinde 8 baş Sakız erkek kuzusu bulunan beş grupta yürütülmüştür. Kuzulara ham proteinin, sırasıyla, % 22.09 (kontrol), 26.26, 31.00, 34.27 ve 39.36'sı oranında korunmuş protein ihtiva eden beş ayrı karma yem yedirilmiştir. Deneme süresince gruplara izoenerjetik (2591.7-2633.6 Kcal/kg) ve izonitrojenik (% 15.52-16.0 HP) rasyonlar verilmiştir. Deneme rasyonlan, kontrol rasyonlanndaki üreden gelen nitrojenin % 25, 50, 75 veya tamamı düzeyinde balık unu proteini ikame edilerek oluşturulmuştur. Besi süresi 10 haftadır. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Sonuç olarak, kuzu besi karma yemlerindeki korunmuş protein oranlarının gerek besi performansını gerekse karkas kalitesini önemli düzeyde etkilemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With this research effects of protected protein contents of feeds on fattening performance of lambs was investigated. Experiment was conducted with five experimental groups each consisted of S male Sakız lambs at the age of 2-2.5 months that each was housed in individual boxes. Lambs in the groups were fed with concentrated feed mixtures which contein 22.9 (control), 26.26, 31.00, 34.27 and 39.36 % protected proteins respectively. The diets given to the groups throughout the experimental period were isoenergytic (2591.6 - 2633.6 kcalME/kg) and isonitrogenic (15.52-16.0 % crude protein). Experimental rations were prepared by substituting fish meal as the amounts that ensure the nitrogen 25, 50, 75 or 100 % of total nitrogen coming from urea for 10 weeks. Feed and water were given ad libitum. As a result it can be said that the amounts of protected (by-pass) protein in the concentrate feed mixtures of the fattening lambs did not effect both fattening performance and carcass characteristics sicnificiently.