Embriyo duraklamasının çeşitli hasta gruplarında değerlendirilmesi
Evaluation of EMBRYO arrest in different patient groups
  1. Tez No: 766582
  2. Yazar: İPEK ÇORUHLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İmplantasyon öncesi görülen erken embriyo duraklaması IVF prosedürlerinde yaygın bir olgudur. Embriyo duraklamasının sebeplerinin infertil çiftlerde anlaşılması oldukça önemlidir. Bu retrospektif çalışmada, OTA Jinemed Hastanesi Tüp bebek merkezinde 2015-2020 tarihleri arasında yapılan IVF (in vitro fertilizasyon) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) tedavilerindeki sonuçlar kullanılmıştır. Çalışmada 18 ile 38 yaş arasındaki kadın tubal faktör (endometriozis), PKO, erkek faktörlü infertilite, zayıf yanıt veren olgularına sahip 250 kadın hasta örneği kullanılmıştır. Kontrol grup olarak açıklanamayan infertilite gözlemlenen minimum 50 hastanın verileri kullanılmıştır. Hastaların değerlendirilen karakteristik özellikleri, kadın ve erkek hasta yaşları, vücut kitle indeksi (VKI), infertilite türü, hormon düzeyleri (AMH, FSH, LH, E2) ve kullanılan toplam gonadotropin ünitesidir. Toplanan oosit sayısı, fertilizasyon geçiren oosit sayısı ve elde edilen embriyo sayısı, duraklayan (arrest) embriyo sayısına göre SPSS 23 istatistik paketi kullanılarak değerlendirilmiştir ve kontrol grup olan açıklanamayan infertilite grubunun sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early embryo arrest before implantation is a prevalent concept in IVF procedures. It is crucial to understand the reasons of embryo arrest in infertile couples. In this retrospective study, the data of IVF (in vitro fertilization) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) treatments performed in OTA Jinemed Hospital IVF center between 2015-2020 were used. 250 female patients ages between 18 and 38 years with tubal factor (endometriosis), PCO, poor responders, and male factor infertility data were used. Data of a minimum of 50 patients with unexplained infertility were used as the control group. The evaluation characteristics are the age of female and male patients, body mass index (BMI), type of infertility, hormone levels (AMH, FSH, LH, E2), and total units used. The number of retrieved oocytes, the number of oocytes undergoing fertilization, the number of embryos retrieved were evaluated according to the arrested embryo numbers by using SPSS Statistics 23 and compared with the control group.The rate of early cleavage was found to be higher in the poor responder group (54%) compared to the control group (39%) and lower in PCO cases(35%).