Medeni usul hukuku bakımından tahliye davaları
Evacuation cases by civil procedure
  1. Tez No: 766597
  2. Yazar: DİLEK ÖVDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kira sözleşmesi 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda kiraya verenin kira bedeli karşılığında bir şeyi kullanma ya da ondan yararlanma hakkını kiracıya vermesi ve kiracının da karşılık olarak kira bedeli ödemesi şeklinde tanımlanmaktadır. Konut ve çatılı iş yeri kiraları çoğunlukla tahliye davaları ile sona ermektedir.“Medeni Usul Hukuku Bakımından Tahliye Davaları”başlıklı bu yüksek lisans tezi ile tahliye davalarının görülme sürecinin usul hukuku açısından incelenmesi, uygulamada ortaya çıkan usule yönelik sorunların çözüme kavuşturulması için kanun hükümlerinin, yerleşik Yargıtay içtihatlarının ve doktrindeki görüşlerin irdelenmesi, amaçlanmıştır. Tahliye davasının maddi hukuk yönüyle inceleyen birçok çalışma olmasına rağmen, literatürde usul hukuku yönünden irdeleyen kapsamlı ve detaylı bir çalışmanın mevcut olmaması çalışmamızda bu konuyu tercih etmemizin nedenidir. Bu çalışma ile tahliye davaları usul hukuku açısından detaylı olarak incelenerek araştırmacılara ve uygulayıcılara faydalı olunması hedeflenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel hatları ile kira sözleşmesi ve kira sözleşmesinin sona ermesi ve tahliye sebeplerine yer verilmiştir. İkinci bölümde tahliye davasının usul hukuku hükümleri çerçevesinde değerlendirmesi yapılarak tahliye davalarında görevli ve yetkili mahkeme, davaya son veren taraf işlemleri, geçici hukuki koruma tedbirleri, davanın tarafları, dava açma süresi gibi usule ilişkin hükümler tahliye davası yönünden incelenmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise tahliye davalarında kanun yolları, tahkim ve arabuluculuk konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The lease contract is defined in the Turkish Code of Obligations numbered 6098, as the lessor gives the tenant the right to use or benefit from something in return for the rental price, and the lessee pays the rent in return. Housing and roofed workplace rents often end with eviction action. With this master's thesis titled“Evacuation Cases in terms of Civil Procedure Law”, it is aimed to examine the process of hearing the eviction cases in terms of procedural law, and to examine the provisions of the law, the settled case law of the Supreme Court and the views in the doctrine in order to solve the procedural problems that arise in practice. Although there are many studies examining the eviction case in terms of substantive law, the absence of a comprehensive and detailed study examining the procedural law in the literature is the reason why we chose this subject in our study. With this study, it is aimed to be useful to researchers and practitioners by examining the eviction cases in detail in terms of procedural law. Our work consists of three main parts. In the first part, the general terms of the lease agreement and the termination of the lease agreement and the reasons for eviction are given. In the second part, the evaluation of the eviction case within the framework of the procedural law provisions, and the procedural provisions such as the competent and authorized court in the eviction cases, the proceedings of the party that ended the case, temporary legal protection measures, the parties to the case, the duration of the case, are examined in terms of the eviction case. In the third chapter, which is the last chapter, legal remedies, arbitration and mediation in eviction cases are discussed.