Özel yetenek tanısı olan ve olmayan ilkokul öğrencilerinin deyim ve atasözü algıları
Idiom and proverb perceptions of primary students with and without gifted diagnosis
  1. Tez No: 738505
  2. Yazar: DUYGU GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı özel yetenek tanısı olan ve olmayan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin deyim ve atasözü algılarının karşılaştırılması ve incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle ilkokul dördüncü sınıf Türkçe ders kitabı incelenerek deyim ve atasözleri belirlenmiştir. Sonrasında hazırlanılan görüşme soruları aracılığıyla her iki öğrenci grubu ile mülakatlar düzenlenmiş ve bu görüşmelerin analizi yapılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara'dan amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem ile seçilerek iki kurumdan öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Bu kurumlar Ankara'daki bir Bilim ve Sanat Merkezi ve bir özel ilkokuldur. Nitel yaklaşım benimsenerek bütüncül çoklu durum çalışması şeklinde desenlenen araştırmada veriler görüşme ve doküman inceleme yoluyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda özel yetenek tanısı olan dördüncü sınıf öğrencilerinin, özel yetenek tanısı olmayan öğrencilere göre deyim ve atasözlerini daha çok mecaz anlamıyla algıladıkları ve özel yetenek tanılı öğrencilerin, özel yetenek tanısı olmayan öğrencilere göre farklı düşünce ve eleştirel düşünme becerisi sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and examine the idiom and proverb perceptions of primary school fourth grade students with and without gifted-talented diagnosis. In line with this purpose, firstly, idioms and proverbs were determined by examining the primary school fourth grade Turkish course book. Afterwards, interviews were held with both student groups through the prepared interview questions and these interviews were analyzed. The research was carried out in the 2020-2021 academic year with students from two institutions by selecting from the purposeful sampling methods from Ankara with criterion sampling. These institutions are the Science and Art Center and a primary school. In the research, which was designed as a holistic multiple case study by adopting a qualitative approach, the data were obtained through interviews and document analysis. As a result of the research, it was concluded that the fourth grade students with special abilities perceived idioms and proverbs more metaphorically than the students without gifted-talented diagnosis, and gifted the students displayed different thinking and critical thinking skills compared to the students without gifted diagnosis.