OECD ülkelerinde vergi cennetleri ile mücadele yaklaşımları
Approaches of fighting with tax havens in the OECD countries
- Tez No: 766619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK GERGERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Vergi cennetleri olarak adlandırılan, çok düşük vergi oranları ve vergisel kolaylıklar ile yabancı yatırımcıları cezbeden, vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma fırsatları sunan denizaşırı finans merkezleri son yıllarda dikkatleri üzerine çekmiştir. Vergi cennetleri, ülkelerin vergi gelirlerini azaltmakta, matrahta aşınmaya sebep olmakta ve ülkelerin makroekonomik dengelerine zarar vermektedir. Vergi cenneti ülkeler tarafından yapılan uygulamalara karşı“vergi rekabeti”teması üzerinden uluslararası ölçekte dikkate değer çalışmalar yapılmaktadır. Söz konusu çalışmalar ağırlıklı olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) bünyesinde ve öncülüğünde yürütülmektedir. OECD'nin bünyesinde hem gelişmiş ülkeleri hem de gelişmekte olan ülkeleri barındırması ve OECD verilerine daha kolay ulaşılabileceği varsayımına dayanarak, vergi cennetleri ile mücadele konusunda yürütülen çalışmaların ele alınması uygun görülmüştür. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bağlamında vergi cennetleri ile mücadele kapsamında gelişmiş ülkelerin çalışmalarda öne çıktığı görülmektedir. İşbirliği kapsamında OECD, küresel vergi anlaşması olarak da bilinen küresel kurumlar vergisi anlaşmasının 140'a yakın ülke tarafından kabul edildiğini ve şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde en az %15'lik oranda vergilendirmeye tabi tutulacağını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Overseas financial centers, which are called tax havens, attracting foreign investors with very low tax rates and tax conveniences, and offering tax evasion and tax avoidance opportunities, have attracted attention in recent years. Tax havens, reduce the tax revenues of the countries, cause erosion in the base and harm the macroeconomic balances of the countries. Considerable international studies are carried out on the theme of“tax competition”against the practices made by tax haven countries. These studies are mainly carried out within and under the leadership of the Organization for Economic Development and Cooperation(OECD). Based on the assumption that the OECD includes both developed and developing countries and that OECD data can be accessed more easily, it was considered appropriate to consider the studies conducted on the fight against tax havens. In the context of developed and developing countries, it is seen that developed countries stand out in the studies within the scope of the fight against tax havens. As part of the cooperation, the OECD reported that the global corporate tax agreement, also known as the global tax agreement, has been adopted by close to 140 countries and that companies will be subject to taxation of at least 15% in the countries where they operate.