Bilinçli farkındalık, hazzı erteleme ve sorunlu akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between mindfulness, delay of gratification and problematic smartphone use
  1. Tez No: 766618
  2. Yazar: BÜKE KENAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, 18-35 yaş arası bireylerin bilinçli farkındalık ve hazzı erteleme düzeyleri ile sorunlu akıllı telefon kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bilinçli farkındalık, hazzı erteleme ve sorunlu akıllı telefon kullanımı değişkenlerinin cinsiyet, yaş, günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği de araştırmanın alt amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu 18-35 yaş arası, 119'u kadın (%61,3), 75'i erkek (38,7) 194 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Form, Kwon ve diğerleri (2013) tarafından geliştirilen, Noyan ve diğerleri (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu ve Koç ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen Hazzı Erteleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the levels of mindfulness and delaying gratification of individuals between the ages of 18-35 and problematic smartphone use. In addition, it is among the sub-objectives of the research whether the variables of mindfulness, delaying gratification and problematic smartphone use differ according to the variables of gender, age, daily internet usage time. The sample group of the study consists of 194 volunteer participants aged between 18-35, 119 female (61.3%) and 75 male (38.7). In the collection of research data; Sociodemographic Form prepared by the researcher, developed by Kwon et al. (2013), The Smartphone Addiction Scale-Short Form adapted to Turkish by Noyan et al. (2015) and the Delay of Gratification Scale developed by Koç et al. (2008) were used. The data of the research were analysed using SPSS 25.0 program.