Hanzade Servi'nin korku temalı eserleri üzerine bir inceleme
An investigation on Hanzade Servi's fear themed works
  1. Tez No: 766629
  2. Yazar: BETÜL ESER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde çocuk edebiyatı alanında önemli eserler veren Hanzade Servi'nin korku eserleri incelenmiştir. Bu eserler, çocuğa görelik ilkesi açısından değerlendirilip, söz konusu eserlerin çocukların yaş grubu ve düzeylerine, çocukların psikososyal ve eğitsel gelişimlerine uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca yine söz konusu eserlerin korku türüne uygunluğu ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Hanzade Servi'nin çalışmaya konu edilen 6 kitabı oluşturmaktadır. Nitel bir araştırma yapıldığı için veri toplama aracı olarak yazılı dokümanların incelenmesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde çocuk edebiyatı ürünlerinin değerlendirme analizinden yararlanılacaktır. Bunlar; çocuk edebiyatında karakter, konu, olay, ana fikir, dil ve anlatım, resim ve çocuk edebiyatı türlerinin dayanması gereken temel ilkeler ile korku türüne uygunluk olacaktır. Araştırmanın sonucunda biri öykü, beşi romandan oluşan eserlerin çocuğa görelik açısından uygun olduğu tespit edilmiştir. Psikososyal gelişim açısından Ezo ile Ölü Yazar ile Karakura'nın Düşleri kitaplarında işlenen deprem ve aileyi kaybetme temaları sebebiyle çocuğun geçmiş yaşantısı göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Eğitsel açıdan tüm kitaplar çocuğun edebi ve dil gelişimine katkı sağlayacak niteliktedir. Korku türüne uygunluğu açısından ise Hayalet Tozu, Karakura'nın Düşleri ve Hortlaklar Geçidi kitaplarının bu türün özelliklerini barındırdığı, Umacı ve Ezo ile Ölü Yazar eserlerinde kısmen korku türünün özelliklerine yer verildiği Kumdan Salıncak eserinin ise korku türünden ziyade gizem/gerilim türüne uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the horror works of Hanzade Servi, who gave important works in the field of children's literature in our country, were examined. These works were evaluated in terms of the principle of being suitable for the child, and the suitability of these works for the age group and level of the children and their psychosocial and educational development was investigated. In addition, the suitability of the works in question to the horror genre has been discussed. The sample of the research is Hanzade Servi's 6 books that are the subject of the study. Since a qualitative research was conducted, the examination of written documents was used as a data collection tool. Evaluation analysis of children's literature products will be used in the analysis of the data. These; character, subject, event, main idea, language and expression, basic principles on which the types of painting and children's literature should be based, and conformity with the horror genre in children's literature. As a result of the research, it has been determined that the works consisting of one short story and five novels are suitable for children. In terms of psychosocial development, it was concluded that the child's past life should be taken into account due to the themes of earthquake and loss of family in the books Ezo and Dead Writer and Karakura's Dreams. From an educational point of view, all books have the quality to contribute to the literary and language development of the child. In terms of its suitability for the horror genre, it has been determined that the books Ghost Dust, Karakura's Dreams and Ghosts Passage contain the characteristics of this genre, and the works of Umacı and Ezo and Dead Writer, in which the features of the horror genre are partially included, and the Sand Swing is suitable for the mystery/suspense genre rather than the horror genre. has been done.