Bodrum İlçesi katı atıklarının düzenli depolama olarak değerlendirilmesinde alternatif alan seçim olanaklarının saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76663
  2. Yazar: FİGEN DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
. yüzyıla girerken ülkemizde halen katı atıkların büyük bir çoğunluğunu oluşturan çöpler için bertaraf yöntemi olarak, toplayıp uzaklaştırma işlemi uygulanmaktadır. Bu yöntem, kentler bazında ilçe belediyeleri tarafından toplanıp, il belediyesi tarafından belirlenen alanlara ya da her ilçenin yakın çevresinde belirlediği kendi alanına döküm işlemi olarak yapılmaktadır. Turizm açısından ülkemize katkı sağlayan beldelerin başında gelen Bodrum İlçesi'nde bile atıkların, farklı farklı mekanlarda gelişigüzel olarak ormaniçerisinde ya da denize nazır manzaralara sahip alanlarda, açıkta depolama yöntemi ile bertaraf edilmeye çalışıldığı görülmektedir. Oysa katı atık değerlendirmesinde en ilkel metot olarak sayılan ve çevreye etkilerinin maksimum düzeyde olduğu saptanan düzensiz depolama yönteminden en kısa zamanda vazgeçilerek, hem çevreye olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması hem de turizm kaynaklarının zarar görmemesi için yeni bir ya da birkaç düzenli depolama alanına ihtiyaç vardır. Bu alanların belirlenmesi aşamasında; tüm doğal ve kültürel verilere bağlı yer seçiminin yapılabilmesi için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknik ve olanaklarından yararlanılarak doğru karar üretilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma ile kullanılan yeni teknolojilerin sağladığı kolaylıkların, tüm yer seçim çalışmalarına örnek teşkil edeceği düşünülmüştür. Ayrıca ülkemizde atık sorunu çözümlenmemiş buna bağlı olarak da, doğanın hem fiziksel hem kimyasal hem de görsel açıdan kirlenmesinin engellenemediği Bodrum İlçesi benzeri turistik beldelerimize düzenli depolama yer seçim modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu yöntem, ÇED çalışmalarının ilk aşaması olan yer seçimi ve alternatiflerin karşılaştırılmasında da örnek olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
To date, just before the beginning of the twenty-first century, household garbage has been collected and disposed without any treatment in an arbitrarily selected area. This process has been applied by the Municipalities. Open dump areas are located in the periphery of the city. Open dumping has been applied without any treatment in an arbitrarily selected area in Bodrum, the most important and famous touristic place in Turkey. The open dump area of Bodrum is located in the forest and at the seaside.At the step of the determination of landfill areas, GIS and RS technologies are used for accurate site selection decisions considering whole natural and cultural data of the area. The open dumping implimentations, however, which are considered as the most primitive and environmentally damaging method of solid waste management should be given up evedently, meanwhile sanitary landfill area(s) is required both for mitigating the negative effects of open dumping implimentations to the environment and also preventing the damages to the tourism resources of research area. It is considered that the usage of the advantegous of those recent technologies at this study will built up an example for whole other type of site selection studies. At the same time it is aimed to develop a site selection method for sanitary landfill developed at this study, which can be implement in the touristic placed such as Bodrum in Turkey, where solid waste problems exist accordingly unavoidable physical, chemical and also visual pollution are faced with. This method also can be used for site selection and comparision steps of the EIA works.