Klasik fizik ve kuantum fiziğinde topolojik etkiler ve bazı uygulamaları
Topological effects in classical and quantum physics and some of their applications
  1. Tez No: 76664
  2. Yazar: ADNAN TEĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır: Klasik mekaniğin diferen siyel geometrik tasviri, fizikteki topolojik fazlar ve esnemez bir sicimin özdeğer problemi. İlk olarak simplektik yapılar tanımlanarak Hamilton dinamiğinin bir genellemesi olarak Nambu mekaniği incelenmiştir. İkinci kısımda kuantum fiziğinde Berry fazı olarak bilinen topolojik faz faktörü tanıtılmıştır. Ayrıca Hannay açısı olarak bilinen Berry fazının klasik ben zeri verilmiştir. Son olarak sabit uzunluklu bir sicimin özdeğer problemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main parts: Differential geometrical description of the classical mechanics, topological phases in physics and an eigenvalue problem of an inextensible string. In the first part, sym- plectic structures are presented and as a generalization of the Hamilto- nian dynamics, Nambu's mechanics is investigated. In the second part, the topological phase factor in quantum physics, namely Berry's phase is stated. Furthermore, the classical anology of the Berry's phase known as Hannay's angle is presented. Finally, an eigenvalue problem of an inextensible string is discussed.