Yeni tür Paradiplozoon bingolensis Sp. n.'in tür teşhisi ve su kirliliği açısından sitogenetik analizi
New species Paradiplozoon bingolensis Sp. n.'s species diagnosis and cytogenetic analysis in terms of water pollution
  1. Tez No: 766652
  2. Yazar: KADİR MİRAC DAŞBİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ULUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Monogenea, doğrudan ve basit fakat benzersiz bir yaşam döngüsüne sahip, ağırlıklı olarak balık parazitlerinden oluşan bir gruptur. Monogeneanlar üzerine yapılan sitogenetik analizler çok azdır. Ancak bu türlerin kromozomlarının özellikleri hakkında yeni, önemli bilgiler verirken taksonlar içindeki filogenetik ilişkilerin çözülmesine de yardımcı olabilir. Bu çalışma, yaygın bir dr. balık (Garra rufa) paraziti olan Paradiplozoon bingolensis Sp. n.'in kromozomları hakkında yeni verileri ortaya koymaktadır. Bu türün karyotipi yedi çift telosentrik (t) kromozomdan (2n=14t, TLC=44,55 µm) oluşur. Sonuçlar, Paradiplozoon bingolensis Sp. n.'in Diplozoidae familyasında yeni tür olarak kabul edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Monogenea are a group of predominantly fish parasites with a direct and simple but unique life cycle. Cytogenetic analyzes on monogeneans are scarce. However, while providing new, important information about the characteristics of the chromosomes of these species, it can also help unravel phylogenetic relationships within taxa. This study is a common Dr. fish (Garra rufa) parasite Paradiplozoon bingolensis Sp. reveals new data about the chromosomes of n. The karyotype of this species consists of seven pairs of telocentric (t) chromosomes (2n=14t, TLC=44.55 µm). Results, Paradiplozoon bingolensis Sp. n. can be considered as a new species in the family Diplozoidae.