İkinci Dünya Savaşı'nın le Figaro Gazetesine yansıması
Reflection of World War Two in the Newspaper le Figaro
  1. Tez No: 766681
  2. Yazar: FİLİZ TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Le Figaro Fransa'da yayınlanan günlük bir gazetedir. Günümüzde de yayınlanmaya devam etmektedir. Fransa'da yayınlanan en uzun soluklu gazetelerden biridir devlet güdümünde basımı gerçekleştiği için her dönem sansüre maruz kalmıştır. 1 Eylül 1939'da Almanya'nın Polonya işgali ile başlayan savaş 2 Eylül 1945 Japonya'nın teslim olması ile bitmiştir. Le Figaro Fransa, Almanlar tarafından işgal edilinceye kadar 5 sayfaya olarak basılmıştır. Savaş zamanı kâğıt probleminden kaynaklı basımı tek sayfaya düşmüştür. Daladier ve Reynaud Dönemleri'nde kronik olarak olaylar aktarılmıştır. Gazeteye uygulanan sansür daha çok iç politikadaki haberlere yöneliktir. Fransa, Almanlar tarafından işgal edildikten sonra Almanya güdümünde Vichy Hükümeti kurulmuştur. Vichy Dönemi basımı gerçekleşen Le Figaro sansürün yanı sıra Alman baskısına da maruz kalmıştır. Fransa, Alman işgalinden kurtarıldıktan sonra De Gaulle Döneminde Le Figaro'da yeni bir dönem olarak adlandırılan Guallizma'ya göre şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Le Figaro is a daily newspaper published in France. It continues to be published today. It is one of the longest running newspapers published in France. It has been subjected to censorship in every period since it was published under the direction of the state. The war, which started with the German invasion of Poland on September 1, 1939, ended with the surrender of Japan on September 2, 1945. Le Figaro was printed in 5 pages until the Germans invaded France. During the war, its printing was reduced to one page due to the paper problem. Events were chronicled in the Daladier and Reynaud periods. The censorship applied to the newspaper is mostly for the news in domestic politics. After France was occupied by Germany, the German-led Vichy Government was established. Le Figaro, which was published in the Vichy Period, was exposed to German pressure as well as censorship. After France was liberated from the German occupation, it was shaped according to Guallism, which was called a new era in Le Figaro during the De Gaulle period.