Kalıp büyüklüğü ve salamura miktarının beyaz peynirlerde tuz alımı ve bazı nitelikler üzerine etkisi
The Effect of chese size and amount of brine on the salt absorbtion into the white pickled cheese and on some cheese properties
  1. Tez No: 76670
  2. Yazar: NURŞEN YAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMER URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALIP BÜYÜKLÜĞÜ ve SALAMURA MİKTARININ BEYAZ PEYNİRLERDE TUZ ALIMI ve BAZI NİTELİKLER ÜZERİNE ETKİSİ Nurşen YAMANER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Turner URAZ 1998, sayfa:98 Jüri: Prof. Dr. Tümer URAZ Doç. Dr. Asuman GÜRSEL Yard. Doç. Dr. Y. Kemal ERDEM Bu araştırmada, Beyaz peynirin tuz alımı ve diğer bazı nitelikleri üzerine kalıp büyüklüğü ve salamura miktarının etkisi incelenmiştir. Deneme peynirleri üretildikten sonra 7x7x7±l ve 7x7xll±l cm boyutlarında kesilerek, konsantrasyonları aynı ( % 14 ), miktarları farklı ( s ve 2s ) salamuralarda 5 saat süreyle tuzlanmışlardır. Bu işlemin ardından elde edilen 4 ayrı peynir örneği (A, B, C, D), yine % 14 oranında tuz içeren salamura ile birlikte herbiri kendi boyutuna uygun teneke kutularda ambalajlanmışlardır. Çiğ süt ve salamurada kurumadde, toplam azot, titrasyon asitliği, pH ve kalsiyum miktarı bulunmuştur. Ayrıca sütte yağ; salamurada tuz oranları da belirlenmiştir. Peynirlerde ise kurumadde, yağ, tuz (merkez, kenar, kitle), toplam azot, suda eriyen azot, olgunlaşma katsayısı, titrasyon asitliği, pH ve penetrometre değerleri saptanmıştır. Salamura ve peynire ait adı geçen analizler, depolamanın 0., 15. ve 30. günlerinde gerçekleştirilmiştir.Bunların yanı sıra olgunlaşmanın 15. ve 30. günlerinde peynirlerin duysal puanları saptanmıştır. Farklı miktardaki salamuralarda bekletilen 2 ayrı boyuttaki peynir örneklerinin tuz oranlarında olgunlaşma süresince artış kaydedilmiş, fakat ilk 15 günde çok hızlı gerçekleşen tuz alımının daha sonra yavaşladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF CHEESE SIZE AND AMOUNT OF BRINE ON THE SALT ABSORPTION INTO THE WHITE PICKLED CHEESE AND ON SOME CHEESE PROPERTD2S Nursen YAMANER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Dairy Technology Supervisor: Prof. Dr. Turner URAZ 1998, page:98 Jury: Prof. Dr. Turner URAZ Assoc. Prof. Dr. Asuman GÜRSEL Assist. Prof. Dr. Y. Kemal ERDEM In this research, effects of cheese size and amount of brine on the salt absorption of White pickled cheese were investigated. After the manufacture, cheeses were portioned into the sizes of 7x7x7±l and 7x7x1 1±1 cm. Then these samples were salted for S hours in different brine which are at the same concentration (14 % ) but different amounts (s and 2s). These 4 different cheese samples (A, B, C, D) were packed with brine (14 %) in cans which were suitable for each cheese size. Total solids, totaL nitrogen contents, titratable acidity, pH values and amount of calcium were determined in raw milk and brine. Additionally fat content in raw milk and salt content in brine were also analyzed. In cheese samples total solids, fat, salt (center, corner, whole body), total nitrogen, water soluble nitrogen contents, ripening index, titratable acidity, pH and penetrometer values were determined during the storage for 0, 15 and 30 days. Sensory properties of cheeses were also evaluated at the 15* and 30th days of ripening. Salt contents of cheese samples in two different sizes (salted in different amounts of brine) increased during storage. Salt absorption was very rapidly during the first IS days of ripening but after then it slowed down. In statisticalIV analyses, it was observed that salt absorption varied according to cheese size.