Ankara İl sınırları içinde inek sütüne dayalı bebek mamalarının kullanım durumu
The State of usage of cows milk based baby food in the city limits of Ankara
  1. Tez No: 76669
  2. Yazar: DENİZ ARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMER URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma ülkemizin ikinci büyük kenti olan Ankara'da, il'i temsil etmesi açısından poliklinik sayılan en çok olan ve toplumun her kesiminden gelen ailelerin başvurduğu hastaneler arasından seçilen 5 pediatri polikliniğinde yürütülmüştür. 0-1 yaş grubu çocuk sahibi olan 1071 anneye, bebek ve beslenme ile ilgili davranışlarının yanı sıra, hazır mamaların çeşitli gelir ve yaşayış düzeylerindeki ailelerde verilme sıklığı ve süresini incelemek, anne sütü dışında beslenmeye ; inek sütü ve endüstriyel formüllere bakış açılan 20 soruluk bir anket uygulanarak saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda bebek beslenmesinde tek başına hazır mama kullanımının % 9.5 düzeyinde olduğu bulunmuştur. Ekbesin olarak yararlanılan mamalarla birlikte düşünüldüğünde bu oranın % 21.4' e ulaştığı görülmüştür. 2-4 ay arasındaki bebeklerde % 54.3 düzeyinde belirlenen mama kullanımının daha yüksek çıktığı ve buna ailelerin gelir seviyesi, annenin eğitim düzeyi, annenin çalışma durumu, ailenin çocuk sayısı, bebeklerin sağlık durumu gibi faktörlerin etki ettiği görülmüştür. Ülkemizde yerli mama üretilmediği ve bu pazardaki boşluğu, ithal edilen yabancı mamaların doldurmasından dolayı ailelerin bebek beslenmesindeki bu ihtiyaçlannı inek sütü ve evde hazırlanan unlu mamalarla karşılama yoluna gittiği görülmüştür. Bunun sebebinin anne sütü ve bebek beslenmesi ile ilgili bilgi eksikliği olmasının yanı sıra mama pazarına sahip ithal mamalann fıyatlarınn yüksekliği olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in Ankara, the second biggest city in our country, in five pediatric polyclinics which are choosen, as a representative to the whole, among the hospitals having great number of polyclinics and being appealed by the families from all parts of the society. A questionnaire which has 20 questions is applied to 1071 mothers who have a child at the age ranging between 0 to 1. It is tried to determine the behaviour of the mothers related with the child and nutrition, to examine the applying period and the duration of the application of the ready foods which is given by the different family groups, to determine the point of view of the different families to the cow milk and others formulas. As a result of this investigation it is found that the usage of babys food for baby nutrition in the level of 9,5%. It is seen that with the help of supplemantary babys food this level reaches 21,4%. It is determined that the age between 2-4, the usage of babys food reaches higher level like 54,3%. It is seen that the income level of the family, mothers education level, mothers working state, the number of the childs of the family and the health state of the babies effects for this. At the end, it was shown that there is no home product baby' s food in our country. Families prefers cow milk and floury foods which are prepared at home to nourish their baby. In fact, the price of the imported baby' s food is very high and the knowledge of the families about mother milk and baby nourish is insufficient.