Ayvada (Cydonia vulgaris pers.) çenek yapraklardan somatik embriyo oluşumu ve somatik embriyoların bitkiye dönüşümü
Somatic embriyogenesis and plant regeneration from cotyledons of quince (Cydonia vulgaris pers.)
- Tez No: 76671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ayvanın (Cydonia vulgaris Pers. ev Limon) serbest tozlanma sonucu oluşmuş tohumlarının olgunlaşmamış çenek yapraklan tam çiçeklenmeden 7, 8, 9, 10 ve 11 hafta sonra meyvelerden ayrılmış ve 250 mg/1 L-glutamin, 500 mg/1 kasein hidrolisat, 0.0, 0.5, 1.0, 2.0 and 5.0 mg/1 benziladenin (BA), 0.0, 0.5, 1.0 ve 2.0 mg/1 2,4-diklorofenoksiasetik asit (2,4- D) ya da naftalenasetik asit (NAA) ilave edilmiş Vı düzeyinde makro elment ve demir içeren değiştirilmiş Murashige and Skoog ortamında kültüre alınmıştır. Çenek yapraklar 4 hafta süreyle karanlık koşullarda inkübe edilmiş ve daha sonra büyümeyi düzenleyici madde içermeyen 250 mg/1 L-glutamin, 500 mg/1 kasein hidrolisat ilave edilmiş makro element ve demir düzeyi Vı olan değiştirilmiş Murashige and Skoog ortamında karanlık koşullarda 3 kez alt kültüre alınmıştır. Her alt kültür sonrasında embriyonik çenek yaprak oranı (%) ve somatik embriyo sayısı (adet/çenek yaprak) belirlenmiştir. Araştırmada en yüksek embriyonik çenek yaprak oranı (%53.3 - 80.0) ve somatik embriyo sayısı (1.07+0.07 - 2.53+0.79 adet/ çenek yaprak), başlangıç ortamında 0.0 mg/I BA + 2.0 mg/ NAA, 0.5 mg/1 BA + 0.5 mg/1 2,4-D, 0.5 mg/1 BA + 1.0 mg/1 NAA, 1.0 mg/1 BA + 2.0 mg/1 2,4-D ya da 1.0 mg/1 BA + 1.0 mg/1 NAA kombinasyonları kullanılmış ve tam çiçeklenmeden 7. ve 11. hafta sonra kültüre alınmış çenek yapraklardan elde edilmiştir. Büyümeyi düzenleyici madde içermeyen, makro element ve demir düzeyi Vı olan değiştirilmiş Murashige and Skoog ortamında 4°C'de 4, 8 ya da 12 hafta süreyle soğuklatma sonrasında somatik embriyoların bitkiye dönüşümü sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Immature cotyledons of open-pollinated seeds from quince (Cydonia vulgaris Pers. cv 'Limon') were excised from fruits at 7, 8, 9, 10 and 11 weeks after anthesis and cultured on Modified Murashige and Skoog medium containing Vi macroelements and iron supplemented with 250 mg/1 L-glutamine, 500 mg/1 casein hydrolysate, 0.0, 0.5, 1.0, 2.0 and 5.0 mg/1 6- benzyladenine (BA) and 0.0, 0.5, 1.0 and 2.0 mg/1 2,4-dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D) or naphthalene acetic acid (NAA). The cotyledons were incubated for 4 weeks in darkness, prior to subculturing on hormone-free Murashige Skoog medium containing Vi macroelements and iron supplemented with 250 mg/1 L-glutamine, 500 mg/1 casein hydrolysate in darkness for three times. Percentage of embryonic cotyledon (%) and number of somatic embryos (number per cotyledon) were determined after each subculture. In this research, the highest percentage of embryonic cotyledons (53.3-80.0%) and number of somatic embryo (1.07±0.07- 2.53±0.79) were obtained with 0.0 mg/I BA + 2.0 mg/ NAA, 0.5 mg/1 BA + 0.5 mg/1 2,4-D, 0.5 mg/I BA + 1.0 mg/1 NAA, 1.0 mg/1 BA + 2.0 mg/1 2,4-D or 1.0 mg/1 BA + 1.0 mg/1 NAA combinations in induction medium and with cotyledons cultured at 7 and 11 weeks after anthesis. Conversion of somatic embryos into plantlets was not achieved after cold treatments for 4, 8 and 12 weeks on hormone-free Murashige and Skoog medium containing % macroelements and iron.