ISO 9000 kalite yönetim sisteminin rekabet gücüne etkisi ve bir uygulama
The effect of ISO 9000 quality management system on competitiveness and an application
- Tez No: 766734
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı ISO 9000 kalite yönetim sistemini uygulayan işletmelerin rekabet gücü üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Aynı zaman da farklı sektörlerde yer alan küresel işletmelerin stratejik kararları açıklanmıştır. İşletmeler yerli ve uluslararası ortamda devamlılığını sağlayabilmeleri için çeşitlendirme, çekilme ve rekabet stratejilerini başarılı bir şekilde uygulaması gerekmektedir. Günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle işletmelerin faaliyette bulundukları alanlara yoğunlaşmaları, pazar gücünü elde etmeleri ya da mevcut iş faaliyetlerinden farklı bir sektöre geçerek varlıklarını devam ettirmeye çalışmışlardır. Birçok işletme varlıklarını devam ettirebilmek için teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklere ayak uydurması ve uluslararası pazarda rekabet gibi birçok stratejiye ihtiyaç duymaktadır. Rekabetin hızla artması işletmelerin kalite kavramının önemini anlamalarını sağlamaktadır. Müşterilerin istek veya ihtiyaçlarına zamanında yanıt verebilecek kalitede mal veya hizmet sunabilmek bu mal veya hizmetlerin üretildiği sistemin kalitesini oluşturmaktır. Dolayısıyla bu çerçevede çalışmada Porter'ın 5 güç modeli ve rekabet avantajını yaratabilmek için küresel işletmelerin stratejik kararları ve kalitenin etkisi örneklerle açıklanmıştır. Bu çalışmada bir fabrikada çalışanlar üzerinde uygulanan anket yöntemiyle kalite yönetim sisteminin rekabet gücü üzerindeki etkisi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect on the competitiveness of businesses that implement the ISO 9000 quality management system. At the same time, strategic decisions of global businesses in different sectors are explained. Businesses need to successfully implement diversification, withdrawal and competition strategies in order to ensure their continuity in the domestic and international environment. Today, with the effect of developing technology, businesses have tried to continue their existence by concentrating on the areas in which they operate, gaining market power or switching to a different sector from their current business activities. Many businesses need many strategies such as keeping up with the innovations brought by technology and competition in the international market in order to continue their existence. The rapid increase in competition enables businesses to understand the importance of the concept of quality. To be able to provide goods or services of a quality that can respond to the requests or needs of customers in a timely manner is to create the quality of the system in which these goods or services are produced. Therefore, in this context, Porter's 5 power models and the strategic decisions of global businesses and the effect of quality are explained with examples in order to create competitive advantage. In this study, the effect of the quality management system on the competitiveness is investigated by the survey method applied to the employees in a factory.