Eskişehir İlinde mercimeklerde görülen virüs hastalıklarının saptanması üzerinde araştırmalar
Studies on detection of lentil virus diseases in Eskişehir
- Tez No: 76674
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir ilinin 5 ilçesindeki mercimek ekim alanlarında virus belirtisi taşıyan toplam 67 adet bitki örneği alınmıştır. Örnekler gerek serada indikatör test bitkilerine mekanik olarak aşılanmış ve gerekse laboratuvarda indirekt ELISA testine tabi tutulmuştur. Test sonucuna göre 67 adet örnekten 42 adet örneğin virus ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir. 18 tanesi Broadbean mottle virus' u ile enfekteli olarak belirlenmiştir. Broadbean mottle virusu olan 18 örnek den S örnek Merkez, 5 örnek Çifteler ve 8 örnek de Seyitgazi ilçelerinden alınmıştır. Toplam 42 adet enfekteli örnekten 17 tanesi Pea seed borne mosaic virus' u ile enfekteli olarak bulunmuştur. 6 örnek Merkez, 8 örnek Çifteler ve 3 örnek de Alpu ilçelerinden alınmıştır. 42 adet enfekteli bitkiden 5 tanesi Bean yellow mosaic virus' u ile enfekteli, geriye kalan 2 adet örnek ise Alfalfa mosaic virus' u ile enfekteli olarak bulunmuştur. Bu örnekler sırasıyla Alpu ve Sivrihisar ilçelerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 67 specimens were collected from 5 districts in Eskişehir Province. They were both mechanically inoculated to indicator test plants in green house and subjected to indirect ELISA test in laboratory. According to the results, 42 out of 67 specimens were determined as infected with plant pathogenic viruses. 18 out of 42 infected samples were determined as infected with Broad bean mottle virus. These samples were taken from different districts as follows: 5 samples from Central district, 5 samples from Çifteler district, and 8 samples from Seyitgazi district 17 samples out of 42 infected plants were found as infected with Pea seed borne mosaic virus. These samples were taken from different districts as follows: 6 samples from Central district, 8 samples from Çifteler district and 3 samples from Alpu district 5 samples out of 42 infected plants were determined as infected with Bean yellow mosaic virus while the rest of 2 infected plants were found as infected with Alfalfa mosaic virus. These specimens were taken from Alpu and Sivrihisar, respectiveuy.