Kitin sentezi engelleyicilerinden Diflubenzuran ve Hexaflumuron'un Spodoptera littoralis (Boisdual) (Lepidoptera: noctuidae) larvalarına etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 76675
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, kitin sentezi engelleyicilerinden diflubenzuron ve hexaflumuronun, önemli bir pamuk zararlısı olan Spodoptera littoralis (Boisd.) larvalarına etkileri araştırılmıştır. S. littoralis'' İn 5 ve 10 günlük larvalarına ilaçlanmış besinle yedirme ve bireyleri daldırma yöntemleriyle uygulamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda, ilaçlanmış bitkileri yedirme yönteminin bireyleri daldırma yönteminden, her iki ilaç için de, daha etkili olduğu, 5 günlük larvaların genelde ilaçlara daha duyarlı olduğu ve ilaçların etkinliklerinin uygulamayı izleyen günlerde giderek arttığı belirlenmiştir. Araştırmada, diflubenzuronun her iki yöntem için de hexaflumurondan daha az etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of diflubenzuron and hexaflumuron, chitin synthesis inhibitors, were investigated on S. littoralis larvae which is an important cotton pest. 5 and 10 days old larvae of S. littoralis were examined by feeding and larvae dipping methods. According to the results, feeding method was more effective than larvae dipping method for both of two insecticides, generally 5 days old larvae found more sensitive this insecticides and it is observed that the effectiviness of the insecticides gradually increased during the days after the applications.