Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikası sonrası dönemde Türkiye-Afrika askeri ilişkileri
Military relations between Türkiye and Africa after Türkiye's opening to Africa policy
  1. Tez No: 911426
  2. Yazar: FATMA NUR CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELEM EYRİCE TEPECİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Türkiye, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından dış politikasında takip ettiği geleneksel paradigmalarda değişikliğe giderek çok yönlü ilişkiler tesis etmeye başlamıştır. Bu kapsamda 1998 yılında Afrika'ya Açılım Eylem Planı'nı uygulamaya koyan Türkiye, kıta ülkeleri ile çeşitli ilişkiler tesis ederek Afrika kıtasındaki konumunu güçlendirme yoluna gitmiştir. 2005 yılı Afrika Yılı olarak seçilirken 2008 yılında ilki gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi öncesinde Türkiye Afrika Birliği'nin stratejik ortağı ilan edilmiştir. Bu yıldan itibaren ortak tarihsel ve kültürel değerleri öne çıkaran, kazan-kazan anlayışıyla hareket eden ve ticari ve kültürel ilişkilerin önünü açan ve destekleyen bir politika izleyen Türkiye son yıllarda çeşitli saiklerle kıtadaki askeri angajmanını da genişletme yoluna gitmiştir. Bu bağlamda tez kapsamında Türkiye'nin Eylem Planı sonrası dönemde Afrika ülkeleriyle kurduğu askeri ilişkilere odaklanılmıştır. Bu doğrultuda son yıllarda Türkiye'nin kıtadaki güvenlik iş birliği faaliyetlerinin artmasının ardındaki sebepler, Eylem Planı öncesi dönemde kurulan askeri ilişkiler de dahil olmak üzere kıta ülkeleriyle akdedilen anlaşmalar, katkıda bulunulan barış misyonları ve çok uluslu diğer misyonlar ile mevcut savunma sanayi ilişkileri gibi konular ele alınmıştır. Böylelikle Türkiye'nin kıta ülkeleri ile mevcut askeri ilişkilerini nasıl tesis ettiği ve Eylem Planı kapsamında alınan askeri önlemlerin gerçekleşip gerçekleşmediği sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the end of the Cold War, Türkiye shifted its traditional foreign policy paradigms, embarking on a path of establishing multilateral relations. In 1998, Türkiye initiated the Opening Policy towards Africa in order to strengthen its future position on the African continent especially through establishing multilateral relations with African countries. The year 2005 was designated as the Year of Africa and, Türkiye was declared a strategic partner of the African Union before the First Türkiye-Africa Cooperation Summit held in 2008. Since then, Türkiye has adopted a policy that emphasizes shared historical and cultural values, operates on a win-win basis, and fosters commercial and cultural relations. Recently, Türkiye also expanded its military engagement on the continent for various reasons. This thesis focuses on Türkiye's military relations with African countries in the period following the adoption of the opening plan. Accordingly, it analyzes the motivating factors behind Türkiye's increasing security footprint in the continent through the military/defense cooperation agreements concluded with African countries, Türkiye's contributions to peacekeeping operations or other multilateral missions in the continent and the existing defense industry relations. In this context, the thesis aims to address how Türkiye established military relations with African countries and whether the military measures outlined in the Action Plan have been implemented.