Türkiye'nin Afrika açılımı kapsamında Türkiye Sudan ilişkileri (1998-2018)
Turkey-Sudan relations in context of Turkey's Africa initiative (1998-2018)
  1. Tez No: 635688
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1990 sonrası yıllar Türkiye'nin alternatif politikalar üretme arayışında olduğu ve Afrika kıtasına yöneldiği bir zaman dilimi olmuştur. 2000 sonrasında Türkiye'de yaşanan hükümet değişikliğiyle birlikte Türkiye, Afrika kıtasının önemli ülkelerinden birisi olan Sudan'da giderek daha etkili politikalar izlemiştir. Türkiye-Sudan ilişkilerini ele aldığımız bu çalışma, Türk dışişleri için önemli bir alan olan yumuşak güç ve kamu diplomasisi perspektifinde incelenmiştir. Türkiye'nin yumuşak güç unsurlarını 2008 küresel krizi ve özellikle de 2011 yılı sonrası Sudan'da etkin bir şekilde kullanması Türkiye'nin imajını ve tanınırlığını güçlendirmiş ve Sudan devleti ile ilişkilerinin geçmişte hiç olmadığı kadar gelişmesine yardımcı olmuştur. Bu çalışma Türkiye-Sudan ilişkilerinin tarihsel sürecini, geçmişte yaşanan sorunlar ve gelecek hakkındaki beklentileri yumuşak güç ve kamu diplomasisi bağlamında ele almakta ve Türkiye'nin Sudan'da sahip olduğu yumuşak güç politikalarıyla ülkedeki diğer önemli yabancı aktörlerin yumuşak güç politikaları karşılaştırılmıştır. Türkiye'nin Sudan'da yürüttüğü insani diplomasi temelli yumuşak güç ve kamu diplomasi faaliyetleri, Afrika'ya Açılım ve Eylem Planı bağlamında kavramsallaştırılarak Türkiye'nin insani ve sosyal açıdan Sudan'da başarılı bir aktör olduğu görülmüştür. Bununla beraber, Türkiye'nin faaliyetlerinin Sudan'ın eğitim, sosyal, sağlık, teknik, askeri ve ekonomik alanlarda ihtiyacı olan reformları gerçekleştirebilecek bir düzeye yaklaştırmadığı anlaşılmıştır. Türkiye'nin Sudan özelinde Afrika siyasetinde her geçen gün daha güçlü ve etken bir aktör olmasının en önemli nedeni Türkiye'nin eğitim, sağlık, kültürel faaliyet, sosyal yardım ve altyapı sistemlerine yönelik sunmuş olduğu yumuşak güç ve kamu diplomasisidir. Aynı zamanda Türkiye'nin Sudan'da barış ve istikrarın sağlanması girişimlerinden dolayı Sudan halkı nezdinde olumlu bir görüntüye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 1990, Turkey began its quest to produce alternative policies and for this purpose, it has been towards to the African continent. Turkey, along with the change of government that took place after 2000, it began to set more effective policies against Sudan, which is one of the most important countries of the African continent. In this study, Turkey-Sudan relations were examined in perspective of soft power and public diplomacy as an important area in Turkish foreign policy. Elements of Turkey's soft power effectively using in Sudan, especially after the 2008 global crisis and 2011, increased Turkey's image and recognition. This has helped its relations with Sudan reach a better level than ever before. In this study, the historical process of Turkey-Sudan relations, the problems in the past and expectations about the future are addressed in the context of soft power and public diplomacy and additionally to this, other global and regional important actors' soft power foreign policy, were compared with Turkey's soft power policy in Sudan. In regard of humanitarian diplomacy, soft power and public diplomacy activities conducted in Turkey in Sudan,“Africa Initiative and Action Plan”conceptualized in the context of Turkey's human and social point of view has led to successful actor in Sudan. However, it is also understood that these Turkish policies did not cause a positive effect on Sudan's education, social, health, technical, military and economic reforms needs. The most important reason of as a stronger ties and gradually becoming an active actor, Turkey's African politics in specific on Sudan, its soft power and public diplomacy, which implementation for educational, health, cultural activities, social welfare and infrastructure services.