Obsesif kompulsif bozukluk olan olgularda dinamik tiyol/disülfit dengesi ve oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic thiole/disulfite balance and oxidative metabolism in patients with obsessive compulsory disorder
  1. Tez No: 766766
  2. Yazar: ÖMER FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARTALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte genetik yatkınlık ve nörobiyolojik etkenlerin etyolojide rol alabileceği düşünülmektedir. Bu biolojik etkenlerden biri de oksidatif stres hasarıdır. Biz bu çalışmada OKB'li hasta ve kontrollerde plazma ve eritrosit içindeki bazı oksidan parametreleri karşılaştırarak daha bütüncül bir değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DSM-V'e göre OKB tanısı almış 47 hasta ve 49 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, klinik global izlem ölçeği, Yale Brown obsesyon kompulsiyon ölçeği dolduruldu. Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) ölçümleri hem plazma hem eritrosit içide, Malondialdehid (MDA), Tiyol/Disülfit ölçümleri ise sadece plazmada yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar ve kontrol grubu plazma TAS, TOS, OSİ ve MDA değerleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenemedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the pathophysiology of Obsessive Compulsive Disorder (OCD) has not been fully elucidated, it is thought that genetic predisposition and neurobiological factors may play a role in the etiology. One of these biological factors is oxidative stress damage. In this study, we aimed to evaluate this area by comparing some of oxidant parameters in plasma and erythrocytes of OCD patients and controls. Materials and Methods: In the study,47 patients diagnosed with OCD according to DSM-V and 49 Healthy volunteers were included .Sociodemographic data form, clinical global follow-up scale, and Yale Brown obsession-compulsion scale were filled in for all participants. Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) were measured in both plasma and erythrocyte, while Malondialdehyde (MDA) and Plasma Thiol/Disulfide measurements were made only in plasma. Results: When the patients included in the study and the control group were compared in terms of plasma TAS, TOS, OSI and MDA values, no statistically significant difference was observed.