Teknoloji destekli laboratuvar uygulamalarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of technology-supported laboratory applications in terms of different variables
- Tez No: 810527
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, biyoloji laboratuvar dersinde;“Prokaryot ve Ökaryot Hücre, Bitki ve Hayvan Hücresi, Hücre Organelleri”konuları kapsamında uygulanan teknoloji destekli öğrenme ortamlarının fen bilimleri öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin; biyoloji laboratuvar dersi başarılarına, uzamsal yeteneklerine ve biyoloji laboratuvarına yönelik tutumlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda, çalışma grubunu İstanbul'daki bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı 1. sınıf düzeyinde eğitim görmekte olan 40 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir örneklemeden yararlanılmıştır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma bir deney bir kontrol olmak üzere iki grup ile yürütülmüştür. Biyoloji laboratuvar dersi kapsamında“Prokaryot ve Ökaryot Hücre, Bitki ve Hayvan Hücresi, Hücre Organelleri”konuları deney grubunda bulunan öğretmen adaylarıyla teknoloji destekli öğrenme ortamları dahilinde ele alınırken, kontrol grubunda bulunan öğretmen adaylarıyla geleneksel öğretim yöntemi ile öğretim süreci yürütülmüştür. Konulara ait akademik başarı testi,“Purdue Uzamsal Görselleme Testi”,“Biyoloji Laboratuvarı Tutum Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmış ve ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS istatistik programı ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda akademik başarı ve uzamsal yetenek olarak gruplar arasında deney grubu lehine bir fark oluşmuştur. Bunun yanında, deney grubunda biyoloji laboratuvarına yönelik tutumlarda anlamlı bir artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, in the biology laboratory course; Science teaching 1st grade students of technology-supported learning environments applied within the scope of“Prokaryotic and Eukaryotic Cell, Plant and Animal Cell, Cell Organelles”; The aim of this study was to investigate the effects of biology laboratory course achievement, spatial abilities and attitudes towards biology laboratory. In line with the determined purpose, the study group consists of 40 students studying at the 1st year level of Science Education Undergraduate Program at a state university in Istanbul. In the determination of the study group, easily accessible sampling, which is one of the purposive sampling methods, was used. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. This research was conducted with two groups, one experimental and one control. Within the scope of the biology laboratory course, the subjects of“Prokaryotic and Eukaryotic Cell, Plant and Animal Cell, Cell Organelles”were discussed within the technology-supported learning environments with the teacher candidates in the experimental group, while the teaching process was carried out with the traditional teaching method with the teacher candidates in the control group. The academic achievement test of the subjects, the“Purdue Spatial Visualization Test”, the“Biology Laboratory Attitude Scale”were used as data collection tools and were applied as pretest-posttest. The data of the research were analyzed with the SPSS statistical program. One of the prominent results of the study is a significant difference between the groups in terms of academic achievement and spatial ability in favor of the experimental group. In addition, the attitudes of the participants towards the biology laboratory increased in the experimental group.