Endüstriyel raf sistemlerinin güvenli kullanımı
Safe use of industrial racks systems
  1. Tez No: 766793
  2. Yazar: SELİM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endüstriyel rafların güvenli kullanımı için güvenli istifleme yöntemleri uygulanması, rafların kurulum sonrasında ve ilk kullanım öncesinde, ayrıca belirli periyotlarda periyodik bakıma tabii tutulmasına bağlıdır. Ayrıca güvenli istiflemenin sağlanabilmesi için rafların bakım ve kontrollerini takip etmek üzere işletmede PRSES personeli görevlendirilmesi de önem teşkil etmektedir. Bilinen en yaygın endüstriyel raf tiplerine göre sık karşılaşılan hataların değerlendirilmesi ve uluslararası risk değerlendirme yöntemleri ile bu risklerin bertaraf etme yöntemlerine yer verilmiştir. Bulgular bölümünde, FMEA ve HRNS yöntemleri kullanılarak, rafların kullanımındaki risklere dikkat çekmek için, endüstriyel raflarla ilgili riskler ve çözüm önerilerinin yer aldığı risk değerlendirme formları hazırlanmıştır. Hazırlanan bu risk değerlendirme yöntemleri kıyaslanmıştır. Sık görülen hata tipleri, görseller ile birlikte belirtilmiştir. Endüstride kullanılan raf sistemlerine bu çalışmada görsel örnekleri ile birlikte yer verilmiştir. Rafların periyodik kontrolleri sonrasında nasıl karar verilmesi gerektiği anlatılmıştır. İşletmede raf sistemlerinden sorumlu bir personel (PRSES) olması gerektiğine ve bu personelin görevlerine yer verilmiştir. Endüstriyel rafların periyodik muayenelerinin uzman denetçiler tarafından yapılması gerekliliğinden ve bu denetçilerin yetkinliklerinden, ayrıca periyodik bakım haricindeki rutin bakımların yapılması gerekliliğinden bahsedilmiştir. Bulgular isimli bölümde FMEA ve HRNS yöntemleri ile hazırlanmış risk değerlendirme tabloları ile risk puanı grafiklerine yer verilmiştir. Tartışma ve sonuç isimli bölümde, yapılan risk değerlendirmesinde çıkan sonuçlar üzerinde tartışılmış ve literatürde benzer çalışmalardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The application of safe stacking methods for the safe use of industrial racks depends on the periodic maintenance of the racks after installation and before the first use, as well as at certain periods. In addition, it is also important to assign PRSES personnel to follow the maintenance and controls of the racks in order to ensure safe stacking. Evaluation of common errors according to the most common known industrial rack types, internationally accepted risk assessment methods and methods of eliminating these risks are included. In the findings section, using FMEA and HRNS methods, risk assessment forms including risks related to industrial industrial racks and solution suggestions were prepared in order to draw attention to the risks in the use of industrial racks. These prepared risk assessment methods were compared. Common error types are indicated with images. Industrial racks systems used in the industry are included with visual examples in this study. It is explained how the decision should be made after the periodic controls of the industrial racks. It has been mentioned that there should be a personnel responsible for rack systems (PRSES) in the enterprise and the duties of this personnel. It was mentioned that the periodic inspections of industrial racks should be carried out by expert inspectors and the competencies of these inspectors, as well as the necessity of performing routine maintenance other than periodic maintenance. In the section titled Findings, risk assessment tables and risk score charts prepared with FMEA and HRNS methods are included.In the section titled Discussion and Conclusion, the results of the risk assessment are discussed and examples from similar studies in the literature are given.