Aralık değerli bulanık grafikler
Interval valued fuzzy graph
  1. Tez No: 766821
  2. Yazar: ELİF MÜDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, aralık değerli bulanık grafikler konusu araştırılarak bir derlemesi yapılacaktır. Önce konunun temelini oluşturan bulanık mantık, bulanık kümeler, bulanık bağıntı kavramların ve temel özellikleri verilecektir. Sonra aralık değerli bulanık bağıntı ve aralık değerli bulanık küme işlemleri tanıtılacak. Daha sonra tezin amacı olan aralık değerli bulanık grafikler ve temel özelliklerini incelenecektir. Son olarak aralık değerli bulanık grafiklerin izomorfizmaları tanıtarak temel özellikleri çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of interval value fuzzy graphs will be investigated and a compilation will be made. For this topic, firstly, fuzzy logic, fuzzy sets, fuzzy relation concepts and their basic properties will be given. Then, interval-valued fuzzy relation and interval-valued fuzzy set operations will be introduced. Then, the main match of the thesis, fuzzy graphs with interval values and their basic properties will be examined. Finally, the basic properties of interval value fuzzy graphs will be studied by introducing isomorphisms.