Teknostresin öğretmenlerin öğretme motivasyonu ve mutluluk düzeylerine etkisi
The effect of technostres on teachers' motivation to teach and happiness levels
  1. Tez No: 766822
  2. Yazar: BEYZA NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, Teknostresin öğretmenlerin öğretme motivasyonu ve mutluluk düzeylerine etkisi incelenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre seçilen, Batı Karadeniz bölgesinde bir ilde 2021-2022 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı 18 okulda görev yapan 252'si kadın, 137'si erkek olmak üzere 389 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler 247 öğretmenden yüz yüze anket formu ve 137 öğretmenden çevrimiçi Google Formlar aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada Çoklar, Efilti ve Şahin (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”, Kauffman, Yılmaz Soylu ve Duke (2011) tarafından geliştirilen Candan ve Gencel (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğretme Motivasyonu Ölçeği”ile Demirci ve Ekşi (2018) tarafından geliştirilen“Mutluluk Ölçeği”olmak üzere 3 ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-Testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlerin Teknostres düzeyleri orta, içsel ile dışsal motivasyon düzeyleri orta ve mutluluk düzeyleri ileri düzey saptanmıştır. Öğretmenlerin Teknostres düzeyleri ile mesleki kıdem, teknoloji kullanım yatkınlığı ve günlük teknolojik kaynak kullanım süresi değişkenleri arasında; öğretme motivasyonu ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farka rastlanırken öğrenim durumu, okul türü, branş değişkenlerine göre anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Bunun yanı sıra Teknostres ile dışsal motivasyon arasında pozitif yönde zayıf düzeyde, Teknostresin ile mutluluk arasında negatif yönde zayıf düzeyde, içsel motivasyon ile mutluluk arasında negatif yönde düşük düzeyde ve dışsal motivasyon ile mutluluk arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Öğretmenlerin Teknostres puanları üzerinde % 3,7'sinin mutluluk değişkeni tarafından açıklandığı yani mutluluk değişkeninin Teknostres üzerinde yordayıcı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of technology stress on teachers' motivation to teach and happiness levels is examined. Descriptive research model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the study was selected according to simple random sampling method, consists of 389 teachers, 252 of whom are women and 137 of whom are men, working in 18 schools affiliated to the Ministry of National Educationin the 2021-2022 academic year in a province in the Western Black Sea region. In the research, data were collected from 247 teachers via face-to-face questionnaire form and 137 teachers via online Google Forms. In the study, Çoklar, Efilti and Şahin (2017), developed by“Teknostres Teachers to determine their level of Scale”, Kauffman, Yılmaz Soylu and Duke (2011) developed by Gencel and Candan (2015)“Teaching Motivation Scale”adapted to Turkish by Demirci and Ekşi(2018) developed by“Happiness Scale”, including 3 scale was used. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-Test and ANOVA tests were used.According to the research findings; teachers' technostress levels Effectwere found to be moderate, moderate levels were found to be intrinsic and extrinsic motivation and happiness levels were found to be advanced. There is a significant difference between the technostress levels of teachers and the variables of professional seniority, Decisiveness of technology use and the duration of daily technological resource use.also while there was a significant difference between the motivation to teach and the gender variable, there was no significant difference Decisively according to the variables of education status, school type, branch. .In addition, a weak positive correlation with extrinsic motivation teknostres level of happiness with you in the negative direction at a weak level teknostre between intrinsic motivation and extrinsic motivation and a low level in the negative direction between happiness and happiness yielded a significant relationship between low levels in the positive direction. It is seen that 3.7% of the teachers' Technostress scores are explained by the happiness variable, that is, the happiness variable has a predictive effect on Technostress.