Çorlu (Karaisalı/Adana) heyelanının jeolojik-jeoteknik incelenmesi
Geological and geotechnical investigation of the Çorlu (Karaisalı/Adana) landslide
- Tez No: 766820
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
2019 yılı Ocak ayında Karaisalı İlçesi, Çorlu Köyü yakınlarında bulunan Hüsür Mevkiinde meydana gelen heyelan bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmalara ilk olarak arazide başlanmış, heyelanın halihazır haritası yapılarak kayan kütlenin boyutları ortaya çıkarılmıştır. Cingöz Formasyonu içerisinde meydana gelen hareketin K60°B doğrultulu ve 10° GD'ya eğimli düzlemsel türde bir hareket olduğu belirlenmiştir. Laboratuvar çalışmalarında kullanılmak üzere sahadan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınıp heyelanın içinde geliştiği Cingöz Formasyonu'nun jeoteknik özellikleri belirlenmiştir. Sahadan alınan veriler doğrultusunda laboratuvar çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilerek büro çalışmaları için gerekli veriler sağlanmış, sahadan alınan örselenmemiş numuneler üzerinde kesme kutusu deneyleri yapılarak heyelanın içinde geliştiği Cingöz Formasyonu'nun kırılma zarfı elde edilmiştir. Büro çalışmaları bilgisayar programları ve çizimleri ile desteklenerek heyelanların oluşum mekanizması ve çevreye olan etkisi araştırılmıştır. Limit denge yöntemiyle geri analizler yapılarak heyelanı meydana getiren kohezyon ve içsel sürtünme açıları belirlenmiştir. Elde edilen veriler heyelanın meydana gelmesinde 2019 yılı ocak ayında mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeni ile birimlerin suya doygun hale gelmesi sonucu boşluk suyu basıncının artmasına bağlı olarak efektif gerilmenin azalması yanında kayan kütlenin üzerindeki kiltaşı-kumtaşı ardalanmasının varlığı, tabaka doğrultu ve eğim yönü ile tansiyon çatlaklarının da önemli rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca Google Earth görüntülerinin 2014 yılı geçmişi incelendiğinde; heyelan bölgesinde ağaç kesimi yapıldığı ve bitki örtüsünün kaldırıldığı gözlenmiş olup, kayma etkisinde bu durumun da tetikleyici unsurlar arasında olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The landslide that occurred in Hüsür Mevkii near the Çorlu Village of Karaisalı District in January 2019 is the subject of this study.The studies were first started in the field, the current map of the landslide was made and the dimensions of the sliding mass were revealed. It has been determined that the movement occurred within the Cingöz Formation is a planar type movement with a N60°W strike and a 10° SE dip. Disturbed and undisturbed samples were taken from the field to be used in laboratory studies and the geotechnical characteristics of the Cingöz Formation, in which the landslide developed, were determined. In line with the data obtained from the field, the data obtained from the laboratory studies were evaluated and the necessary data for the office studies were provided, and the breaking envelope of the Cingöz Formation, in which the landslide developed, was obtained by performing shear box experiments on the undisturbed samples taken from the field. The formation mechanism of landslides and their effects on the environment were investigated by supporting the office studies with computer programs and drawings. The cohesion and internal friction angles that caused the landslide were determined by back analysis with the limit equilibrium method.The obtained data indicate that the landslide occurred in January 2019 due to the precipitations above the seasonal norms, as a result of the units becoming saturated with water, the increase in pore water pressure, as well as the decrease in the effective stress, the presence of claystone-sandstone alternation on the sliding mass, the layer strike and slope direction and tension cracks, has also shown to play an important role. In addition, when the 2014 history of Google Earth image is examined; It was observed that trees were cut and vegetation was removed in the landslide area, and it was thought that this situation might be among the triggering factors in the slip effect.