Uzman tıp hekimlerinin periodontal hastalıklar bakımından farkındalıklarının ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness and knowledge level of professional medical doctors in terms of periodontal diseases
- Tez No: 766828
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Periodontal hastalıklar etiyolojisinde mikrobiyal dental plak, genetik, çevresel faktörler ve konak cevabının rol oynadığı enfeksiyöz hastalıktır. Periodontal hastalıkların; kardiovasküler hastalıklar, hamilelik, diyabet, obezite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi pek çok sistemik hastalıkla ilişkili risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bu sebeple uzman hekimlerinin, diş hekimleriyle/periodontologlarla multidisipliner çalışılması gerekmektedir. Tez çalışmamız uzman tıp hekimlerinin periodontal hastalıklar ile sistemik hastalıklarının ilişkisini, bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kulak-Burun ve Boğaz Hastalıkları uzmanlarına internet üzerinden 28'i aynı 4'ü farklı 32 sorudan oluşan bir anket gönderilmiştir. Katılımcılara dental/periodontal hastalıklar ve bu durumlar karşısındaki davranışları hakkında sorular sorulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların yanında tek yönlü varyans analizi, Shapiro – Wilk normallik, Tukey çoklu karşılaştırma ve ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Periodontal diseases are infectious diseases in which microbial dental plaque, genetics, environmental factors and host response play a role in its etiology. Periodontal diseases; It is known that there are risk factors associated with many systemic diseases such as cardiovascular diseases, pregnancy, diabetes, obesity, chronic obstructive pulmonary disease. For this reason, it is necessary to work with specialist physicians, dentists / periodontologists in a multidisciplinary manner. Our thesis study aims to reveal the relationship, knowledge level and awareness of periodontal diseases and systemic diseases of specialist medical doctors. Materials and Methods: A questionnaire consisting of 32 questions, 28 of which are the same and 4 of which are different, was sent to the specialists of Internal Diseases, Obstetrics and Gynecology, Cardiovascular Surgery, Ear, Nose and Throat Diseases. Participants were asked questions about dental/periodontal diseases and their behavior in the face of these conditions. In addition to descriptive statistical methods, one-way analysis of variance, Shapiro – Wilk normality, Tukey multiple comparison and chi-square test were used to evaluate the data.