Bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde ekim öncesi tohum uygulamalarının çimlenme ve fide gelişimine etkileri
The effects of pre-sowing seed application on growth and seedling development in some bread wheat varieties
- Tez No: 766832
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 2020-2021 yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Uygulama Laboratuvarlarında, tesadüf parseller deneme desenine göre 5 tekrarlamalı olarak, çimlendirme testleri petri kaplarında, fide gelişimi gözlemleri saksı çalışmaları olacak şekilde kurulmuş ve yürütülmüştür. Çalışmada; üç ekmeklik buğday çeşidinde (Adana-99, Özkan ve Toros 1003) farklı ekim öncesi tohum uygulamalarına (%10'luk polietilenglikol (PEG), 200 mM'lük potasyum nitrat (KNO3), 100 ppm'lik Salisilik Asit (SA), 1.5 g ZnSO4/1 kg tohum (ZnSO4), 10 ml BSN/1 kg tohum, kontrol) tabi tutulmuştur. Çimlenme gücü, çimlenme oranı, çimlenme indeksi, turgor ağırlığı, oransal su içeriği (RWC), koleoptil uzunluğu, sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, kök yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı ve fide büyüme hızının incelenmesi amaçlanmıştır. Çeşitler genel olarak değerlendirildiğinde; çimlenme, fide gelişimi değerleri bakımından Toros-1003 çeşidinin diğer çeşitlerden üstün olduğu, ekim öncesinde tohum uygulamalarında BSN'nin etkisinin olmadığı ve sırasıyla PEG ve ZnSO4'ün incelenen özellikler bakımından olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was established and carried out in the Research and Application Laboratories of the Field Crops Department of Çukurova University, Faculty of Agriculture, in the 2020-2021 growing period, according to the randomized plots trial design with 5 replications, germination tests in petri dishes, seedling growth observations and pot studies. In the study; Different pre-sowing seed treatments (10% polyethyleneglycol (PEG), 200 mM potassium nitrate (KNO3), 100 ppm Salicylic Acid (SA), 1.5 g) in three wheat varieties (Adana-99, Özkan and Toros 1003) ZnSO4/1 kg seed (ZnSO4), 10 ml BSN/1 kg seed were treated as control Germination Strength, germination rate, germination index, turgor weight, proportional water content (RWC), coleoptile length, shoot length, root length, shoot fresh weight, root fresh weight, shoot dry weight, root dry weight, seedling growth rate were investigated. When the varieties are evaluated in general; It was determined that Toros-1003 cultivar was superior to other cultivars in terms of germination and seedling growth values, BSN had no effect on pre-sowing seed applications, and PEG and ZnSO4 had a positive effect on the investigated properties, respectively.