Marmara Denizi kuzeyinin (Silivri civarı) jeolojisi ve hidrokarbon kapanlarının sismik yöntemle aranması
- Tez No: 76684
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yeraltı jeolojisinin aydınlatılmasında en önemli yöntemlerden biriside sismiktir.Takya Baseninin kuzey şelfindeki jeolojinin yorumu sismik metodla yapılmıştır. Kara ve deniz sismik datası yorumlanarak, Osmancık, Mezardere, Ceylan, Soğucak formasyonlarının yayılımlarının ve Tersiyer temel topografyasının zaman-derinlik-kalınlık haritaları yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanının kuzeydoğusunda sismik kesitlerde görülen Oligo-Miyosen delta loblar ının yayılım geometrisi ortaya konulmuştur. Bu çökellerle ilgili zaman-derinlik-kalınlık haritaları hazırlanarak delta sisteminin beslenme alanı belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda jeoloji ortaya konulurken, hidrokarbon kapanlarının olabileceği alanlar da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic is used as one of the most important tools in subsurface studies. Seismic sections were used in this study to interperet the geology in the northern shelf of Thrace Basin. The time-depth-thickness maps of Osmancık, Mezardere, Ceylan and Soğucak formations as well as the Tertiary basement topography were constructed by interpreting the terrestrial and marine seismic data. Additionally, delta lobes of Oligo-Miocene age and their distributin are defined from sesmic section. Time-depth-thickness maps were constructed and source of the delta system was identified. As a result of this study, the geological setting of the study area were enlightened and the potential hidrocarbon traps were determined.