Ankara koşullarında yeşil alanlarda yıllık bakım çalışmalarının analizi üzerine bir araştırma
A Survey on and analysis of annual maintanence works in green space in Ankara
- Tez No: 76685
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YEŞİL ALANLARDA YILLIK BAKIM ÇALIŞMALARININ ANALİZİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gül Bahar EDİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Halim PERÇİN 1998, Sayfa : 130 Jüri : Prof. Dr. Halim PERÇİN : Doç Dr. Nevin AKP1NAR : Doç. Dr. Tuluhan YILMAZ Bu çalışmada, yeşil alanlarda yıl boyu yapılması gereken bakım işlemlerinin neler olduğu belirlenmiş, bu işlemlerin bitkiye uygulama teknikleri ve uygulama zamanları araştırılmıştır. Araştırmada bakım işlemleri, sulama, gübreleme, havalandırma, budama, bitki koruma, büyük ağaç nakli ve dikimi ile çim alanlara özgü bakım çalışmaları (biçme, silindirleme, tırmıklama, tarama, kireçleme ve üst giydirme) olarak gruplandırılmıştır. Bakım işlemlerinin uygulama zamanları Kış, İlkbahar, Yaz, Sonbahar sıralaması ile her mevsim içinde aylara göre belirtilmiştir. Araştırmada bakım işlemleri, her bitki için tek tek değil; ağaç-çalı, çim alan ile mevsimlik ve çok yıllık çiçekler bitkisel gruplandırması yapılarak belirtilmiştir. Araştırma alanı olarak Ankara ili sınırları içinde yer alan park, bahçe, vb. alanlar seçilmiş ve bu alanlarda uygulanan bakım çalışmaları, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri irdelenmiştir. Çalışmada ayrıca, bakım çalışmalarının maliyet hesaplarında kullanılan iş gücü değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Ankara koşullarında inceleme yapılan park, bahçe, refüj vb. alanlarda bakım çalışmalarının tekniğine uygun yapılmadığı ve bu nedenle bir çok ağaç-çalı ile çim alanda bitkilerin hastalıklı olduğu, gelişme bozukluğu ve biçimsel deformasyona uğradığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bakım işlemi, yeşil alan, ağaç-çalı, çim alan, mevsimlik ve çok yıllık çiçek, uygulama zamanı, uyguluma tekniği, maliyet hesabı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MasterThesis A SURVEY ON AND ANALIYSIS OF ANNUAL MAINTANENCE WORKS IN GREEN SPACE IN ANKARA Gül Bahar EDİK Ankara University Graduate SchoII of Natural and Applied Science Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof.Dr. Halim PERÇİN 1998, page :130 Jury : Prof. Dr. Halim PERÇİN : AssocProf.Dr. Nevin AKPINAR : Assoc Prof.Dr. Tuluhan YHJVIAZ This study focuses on annual maintanence works which should be carried out on green space, methods of application on plants and timing of the same. Maintanence works are grouped into irrigation, fertilizing, airing, pruning, plant protection, transport and planting of big trees and spesific methods used for maintanence of lawn (cutting, rolling, raking, harrowing, liming and shaping) Application times are shown by months, in the order of winter, spring, summer and fall. Maintanence works era discussed not specifically for every type of plant by under the group of tree-shurb, lawn and annual and perennial flovers. The areas surveyed are the parks, gardens, etc.within the provincial boundaries of Ankara. The maintanence works carried out on these lands, as well as the problems encountered and suggested solutions are discussed. Further, values of labour used in the cost accounting for maintanence are provided. The conclusion driven through this study is that, in the park, gardens, traffic island and similar lands of Ankara, as subject of this study, the maintanence works actually performed are not in comformity with proper technical requirements and therefore, many of the plants in tree-shrub areas and lawn have disases, including developmental disorders and deformations. KEYWORDS : Maintanence works, green space, tree- shrub, lawn, annual and perennial flowers, application time, application method, cost accounting.