Seçilmiş korunga bitkilerinde çiçek tozu, meyve ve tohum özellikleri
Investigations on pollen grain, pod and seed characteristics in selected sainfonian plants
  1. Tez No: 76683
  2. Yazar: VEYSEL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SEÇİLMİŞ KORUNGA BİTKİLERİNDE ÇİÇEK TOZU, MEYVE VE TOHUM ÖZELLİKLERİ Veysel ERTUĞRU.L Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1998, Sayfa:51 Jüri : Prof.Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Doç. Dr. Cafer S. SEVİMAY Bu çalışma, değişik kökenli seçilmiş korunga tek bitkilerinde çiçek, meyve ve tohum karakterlerinin incelenmesi amacıyla 1995 yılında yapılmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme parsellerinde yürütülen çalışmada değişik kaynaklardan sağlanan ve mutant bitkileri de içeren 30 korunga bitkisinde çiçektozu, meyve ve tohum karakterleri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; çiçek tozu boyu 31.01 - 39.06 um, çiçek tozu eni 19.79 - 22.70 um, bitkide çiçek sayısı 50.33 - 80.67 arasında bulunmuştur. Meyve ile yapılan çalışmalarda ise; bitkideki meyve sayısı 9.00 - 39.33, tohum tutma oranı % 12.20 - 52.73, meyve boyu 4.85 - 7.05 mm, meyve eni 3.95 - 5.03 mm ve 1000 meyve ağırlığı 12.97 - 24.63 g arasında bulunmuştur. Tohumla ilgili yapılan çalışmalarda ise; tohum boyu 3.13 - 4.28 mm, tohum eni 2.23 - 3.18 mm, 1000 tohum ağırlığı 6.36 - 18.60 g arasında bulunmuştur. İncelenen bitkiler arasında çiçek tozu boyanması hariç diğer tüm karakterler bakımından istatistiki olarak önemli sayılan düzeyde farklılık bulunmuştur. Kimyasal ve fiziksel mutagen uygulaması ile elde edilen mutant bitkiler, herhangi bir işleme tabi tutulmamış bitkilere göre daha yüksek değerler vermişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Korunga, mutant bitkiler, çiçektozu, çiçek, meyve, tohum
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATIONS ON POLLEN GRAIN, POD AND SEED CHARACTERISTICS IN SELECTED SAINFOIN PLANTS VEYSEL ERTU?RUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1998, Page: 51 Jury : Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Doç. Dr. Cafer S. SEVİMAY This research was carried out to work flower, fruit and seed characteristics of individually selected sainfoin plants from different resources in 1995. The study was done in the experimental fields of Agronomy Department of Faculty of Agriculture, University of Ankara. Thirty sainfoin plants obtained from different sources including mutant plants were investigated for pollen, flower, fruit and seed traits. According to the results: pollen length, pollen width and number flower per plant varied between 31.01 - 39.06 pm, 19.79 - 22.70 and 50.33 - 80.67, respectively. Fruit studies showed that fruit number per plant, seed setting ratio, fruit length and width changed between 9.00 - 39.33, 12.20 - 52. 73 %, 4.85 - 7.05 mm and 3.95 - 5.03, respectively. Work on seed characteristics proved that seed length, seed width and 1000 seed weight varied between 3.13 - 4.28 mm, 2.23 - 3.18 mm and 6.36 - 18.60 g, respectively. Among the plants investigated there were statistically important differences for all the traits except pollen staining. Mutant plants produced with the chemical and physical treatments gave the higher values than the plants without any treatment. KEYWORDS: sainfoin, mutant plants, polen, flower, fruit, seed