Avrupa Birliği ülkelerinde yerel ve bölgesel dillerin korunması ve çok dilde eğitimin yapılması; İspanya örneği
Preservation of local and regional languages and multilingual education in European Union countries: The example of Spain
- Tez No: 766849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çok dillilik ve çok kültürlülük kavramları tarihsel süreçte her daim toplumsal yaşamın bir gerçeği olarak var olmuşlardır. İnsanların hayatlarını sürdürmeleri için gerekli yaşam alanların kısıtlılığı, toplu insan hareketlerine sebep olan doğal afetler ve siyasi üstünlük kurma mücadelesi gibi gelişmeler bu gerçeğin hep var olmasını sağlayan başlıca nedenlerdir. Günümüz küreselleşme çağında ise iletişimin, ulaşımın, teknolojinin ve ticari faaliyetlerin artması ile birlikte insanlar, ülkeler ve bölgeler arası etkileşim de doğal olarak artmıştır. Bu gelişmeler hem bireyler hem de devletler açısından çok dilliliğin önemini artırırken, çok kültürlülüğünde günümüz küreselleşme çağı toplumların yapısında bir model olarak tartışılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada da uluslararası arenada önemli bir aktör olan Avrupa Birliği'nin, çok dillilik ve çok kültürlülük politikası ile Avrupa Birliği üyesi İspanya' nın çok dillilik ve çok kültürlük politikaları incelenecektir. Çalışmanın amacı AB'nin çok dilli ve çok kültürlü bir Avrupa yaratma çabaları ile çok kültürlü bir toplumsal yapıya sahip AB üyesi örnek ülke İspanya'nın kültürel çeşitlilik temelli sorunlarını nasıl çözdüğünü, yerel ve bölgesel dillerini nasıl koruduğunu ve bu dillerin eğitim politikalarına yansımalarının nasıl olduğunu açıklamaktır. Çalışmayı önemli kılan taraf ise çok dilli ve çok kültürlü toplumsal yapıya sahip devletlerin ve uluslararası organizasyonların etnik ve kültürel alanda yaşadıkları sorunların çözümsüz olmadığını farklı model ve yöntemlerin uygulanması bu sorunların çözülebileceğini ve bu etnik çeşitliliğinde zenginlik olduğunu belirterek halkların bir arada yaşayabileceğini örnekler üzerinden açıklamaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ile literatür taraması yapılarak, çalışma konusu ile ilgili raporlar, kitaplar, akademik çalışmalar, ilgili kurumların web siteleri, yazılı ve görsel kaynaklar incelenerek toplanan verilerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of multilingualism and multiculturalism have always been a part of social life in the historical process. Necessary habitats for people to survive constraints, natural disasters that cause mass human movements, and the developments such as the struggle for political dominance are the main reason that ensure this reality have always existed. In today's era of globalization, communication, transportation, technology and commercial activities the interaction between people, countries and regions has naturally increased. This While developments increase the importance of multilingualism for both individuals and states, today's age of globalization the its multiculturalism let to the discussion as a model in the structure of societies. In this study, the European Union's which is an important actor in the international arena, multilingualism and multiculturalism of Spain, a member of the European Union, with its multiculturalism policy.The aim of the this study EU's is a with its efforts to create multilingual and multicultural Europe, Spain, exemplary EU member country that has a multicultural social structure how they solve their problems based on cultural diversity, how they preservation their local and regional languages and to explaine how these languages are reflected in education policies. The side that makes the study important is that states with multilingual and multicultural social structures and the problems of international organizations in the ethnic and cultural field are not insoluble, application of different models and methods can solve these problems and examples that people can live together by stating that there is richness in their ethnic diversity to explain over. In the study, by making a literature review with the qualitative research method, reports, books, academic studies, websites of relevant institutions, the data collected was analyzed by examining written and visual sources.