Biyoizosterik kumarin-selenofen birimler içeren moleküllerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin irdelenmesi
Synthesis and investigation of biological activities of molecules containing bioisosteric coumarin-selenophene units
- Tez No: 766902
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez çalışması dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada Knoevenagel reaksiyonu ile sentezlenen kumarin türevleri, modifiye Gewald reaksiyonu ile malononitril türevlerine dönüştürülmüş ve ardından selenyum ile tepkimeleri ile sekiz adet yeni kumarin-selenofen hibrit bileşiği elde edilmiştir. İkinci aşamada Pechmann reaksiyonu ile sentezlenen dört adet kumarin bileşiğinin, Gewald reaksiyonu ile hazırlanan iki ayrı selenofen bileşiği ile sekiz yeni karbostril-selenofen türevi elde edilmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopisi ile yapıları aydınlatılmıştır. Üçüncü aşamada ise sentezlenen tüm hibrit bileşikleri ve bunların sentezinde kullanılan başlangıç kumarin bileşiklerinin DPPH yöntemiyle antioksidan aktivite testleri, MCF7 meme kanseri ve DU145 prostat kanseri hücre hattındaki aktiviteleri incelenmiştir. Biyolojik aktivite testlerinde bir önceki işlemlerde en aktif olarak saptanan kumarin-selenofen hibrit bileşiği için kazpaz 3, kazpaz 8 ve kazpaz 9 testleri yapılarak kanser tedavisinde hangi aşamada etkili olduğu tespit edilmiştir. Dördüncü ve son aşamada ise sentezlenen tüm bileşiklerin çeşitli çözücüler içindeki floresans özellikleri incelenmiş, en iyi kunatum verimi ve Stokes kaymasına sahip bileşikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work was carried out in four parts. At the first part, 3-acetylcoumarin derivatives synthesized by Knoevenagel reaction and then were converted to malononitrile derivatives by using modified Gewald reaction. Later, eight new coumarin-selenophene hybrid compounds were obtained by their reaction with selenium. In the second part, eight new carbostyril-selenophene derivatives were obtained via the reaction of four 4-methyl coumarin compounds with two different Gewald type selenophene. The structures of all synthesized compounds were characterized by FT-IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopy. In the third part, biological activity tests of these new compounds were performed. These testes were DPPH antioxidant activity tests; anti-tumoral activity on MCF7 breast cancer and DU145 prostate cancer cell lines. In addition, Caspase 3, Caspase 8 and Caspase 9 tests were performed for the coumarin-selenophene hybrid compounds to investigate to determine their role on cancer treatment. In the fourth and final stage, the fluorescence properties of all synthesized compounds in various solvents were examined, and the compounds with the best quantum yield and large Stokes shift were determined.