İstanbul'da yaşayan kişilerde salgın hastalık kaygısıyla davranışsal-inhibisyon ve aktivasyon sisteminin sosyo-demografik özellikleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between epidemic anxiety and socio-demographical characteristics of the behavioral-inhibition and activation system in people living in Istanbul
  1. Tez No: 766922
  2. Yazar: EDA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tarih boyunca birçok salgın hastalık olmuştur. Bu hastalıklar insanları olumsuz etkilemiş ve belirli coğrafyalarda yayıldıkları için pandemi ilan edilmiştir. İnsanların %50'den fazlasının pandemik hastalıklar nedeniyle korku, endişe ve kaygı yaşadıkları bilinmektedir. Literatürde salgın hasatlık kaygısı ile davranışsal inhibisyon ve davranışsal aktivasyon sistemleri arasında bir ilişki olduğunu gösteren çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bundan dolayı bu tez çalışmasında İstanbul'da yaşayan bireylerde salgın hastalık kaygısıyla davranışsal-inhibisyon ve aktivasyon sisteminin sosyo-demografik özellikleri ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kesitsel araştırmaya, İstanbul'da yaşayan 3684 kişi dahil edilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği (SHKÖ) ve Davranışsal İnhibisyon ve Aktivasyon Ölçeği (DİS/DAS) ile online olarak toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyet, Eğitim düzeyi, Aktif öğrencilik durumu, medeni durum, çalışma durumu, gelir düzeyi, sigara kullanım durumu, alkol kullanım durumu, daha önce psikiyatrik tedavi alam durumu, yaş ve BMI değişkenleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many epidemics throughout history. These diseases affected people negatively and were declared a pandemic because they spread in certain geographies. It is known that more than 50% of people experience fear, anxiety and anxiety due to pandemic diseases. There are very few studies in the literature showing a relationship between epidemic harvest anxiety and behavioral inhibition and behavioral activation systems. Therefore, in this thesis study, it is aimed to examine the relationship between epidemic disease anxiety and the socio-demographic characteristics of the behavioral-inhibition and activation system in individuals living in Istanbul. This cross-sectional study included 3684 people living in Istanbul. Data; The Sociodemographic Information Form was collected online with the Epidemic Anxiety Scale (SHLO) and the Behavioral Inhibition and Activation Scale (DIS/DAS). In the study, the variables of gender, education level, active student status, marital status, employment status, income level, smoking status, alcohol use, previous psychiatric treatment, age and BMI variables were questioned.