Sistemik lupus eritematozus ve antifosfolipid antikor sendromlu gebe hastalarda kompleman sistemi aktivasyonu ve TNF-alfa'nın gebelik prognozu ile ilişkisi
The association of complement system activation and TNF alpha with pregnancy prognosis in pregnants with systemic lupus erythematosus and antiphospholipid syndrome
- Tez No: 766938
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Giriş: Kompleman sistemi(C) ile tümör nekroz faktörü-alfa(TNF-alfa), sistemik lupus eritematozus(SLE) ve antifosfolipid sendromunda(AFS) önemli mediatörlerdir. Çalışmamızda SLE/AFS'li gebelerde, C aktivasyonu ile TNF-alfa'nın fetal/maternal prognozla ilişkisini inceledik. Metod: SLE/AFS'li gebelerin serumlarında(s) C3b, C5, TNF-alfa düzeyleri(ELİSA) belirlendi. Plasentalarının histopatolojileri ve C4d, TNF-alfa ile boyanmaları değerlendirildi. Gebelik seyir ve sonuçlarıyla ilişkileri saptandı, kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: SLE/AFS'li gebeler(n=37), SLE/AFS'li hastalar (n=15), sağlıklı gebeler (n=20) ve sağlıklılardan (n=14) oluşan dört grup analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The Association of Complement System Activation and TNF Alpha with Pregnancy Prognosis in Pregnants with Systemic Lupus Erythematosus and Antiphospholipid Syndrome Objectives: Systemic lupus erythematosus (SLE) and Antiphospholipid syndrome (APS) are associated with poor pregnancy outcome. We aimed to investigate 'Relation of Complement(c) activation and Tumor necrozis factor –alpha (TNF-alpha) with poor pregnancy outcomes among SLE and APS patients. Patients and Methods: Patients were categorized into 4 groups. SLE/APS pregnants(n=37), SLE/APS patients (n=15), healthy pregnants(n=20), healthy volunteers (n=14). C3b, C5a and TNF-alpha were studied (ELISA) in serum (s) samples which belonged to the last trimester. After delivery placental tissues were collected then histopathologic and immunohistochemistry examination were performed.