Radyoaktif iyot tedavisi almış iyi diferansiye tiroid kanseri hastalarının tedavisi ve takiplerinin multiparametrik analizi
Multiparametric analysis of the treatment and follow-UP of patients with well differential thyroid cancer WHO received radioactive iodine therapy
  1. Tez No: 766954
  2. Yazar: ZEYNEP GÜL KIPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı iyi diferansiye tiroid kanserinde prognostik risk sınıflamasının ve laboratuvar parametrelerinin tedavi yanıtı ile ilişkisinin araştırılması, takipte uygulanabilecek farklı yöntemlerinin incelenmesidir. Bölümümüze 2008-2020 yılları arasında başvurmuş, tiroid kanseri tanısı ile total tiroidektomi olan, patoloji sonucu papiller veya foliküler tiroid karsinomu ile uyumlu olan ve radyoaktif iyot tedavisi uygulanmış hastalar retrospektif olarak incelendi ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 173 hasta araştırma kapsamı içine alındı. Hastaların ilk başvuru anındaki ve tedavi öncesi stimüle TSH, Tg, AntiTg değerleri, tedavi öncesi bakılan hemogramda nötrofil ve lenfosit değerlerinin birbirine oranı, ortalama 1. yıl sonunda bakılan Tg, ATg değerleri, boyun ultrasonografi incelemeleri, varsa tanısal 5 mCi I-131 tüm vücut tarama (TVT) sintigrafisi ve varsa FDG PET/BT tetkikleri ve diğer anatomik görüntülemeleri incelendi. Hastalar 2015 ATA kılavuzuna göre patolojik olarak düşük, orta ve yüksek riskli olarak sınıflandırıldı. Hastalar ortalama 1. yılda tedaviye verdikleri yanıta göre 2015 ATA kılavuzu baz alınarak mükemmel tam yanıt, biyokimyasal inkomplet yanıt, yapısal inkomplet yanıt ve indetermine yanıt olarak sınıflara ayrıldı. İstatistiksel analiz yapılabilmesi için gruplar arasında hasta sayısı dağılımındaki fark nedeniyle biyokimyasal inkomplet yanıt, yapısal inkomplet yanıt ve indetermine yanıt grubundaki hastalar“mükemmel tam yanıt vermeyen”hastalar olarak ortak bir grupta birleştirildi. Hastaların tedavi öncesi stimüle Tg düzeylerinin, tedavi sonra I-131 TVT'de izlenen tutulumların, patolojik risk gruplarının, tedavi öncesi nötrofil/lenfosit oranının, radyoaktif iyot dozunun tedavi yanıtı ile ilişkisi araştırıldı. Düşük patolojik riskli hastaların mükemmel tam yanıt oranı orta ve yüksek riskli hastalardan anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Düşük patolojik riskli grupta uygulanan 100 mCi ile daha düşük dozların tedavi yanıtı ilişkisi değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between prognostic risk classification and laboratory parameters and treatment response in well-differentiated thyroid cancer, and to examine different methods that can be applied in follow-up. Patients who applied to our department between 2008 and 2020, who underwent total thyroidectomy with the diagnosis of thyroid cancer, whose pathology results were compatible with papillary or follicular thyroid carcinoma, and who were treated with radioactive iodine were analyzed retrospectively. 173 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Stimulated TSH, Tg, AntiTg values at the time of first admission and before treatment, the ratio of neutrophil and lymphocyte values in the hemogram checked before treatment, Tg and ATg values measured at the end of the mean 1 year, neck ultrasonography examinations, diagnostic 5 mCi I-131 whole body scanning (WBS) FDG PET/CT and other anatomical images were examined. The patients were classified as pathologically low, intermediate and high risk according to the 2015 ATA guidelines. Based on the 2015 ATA guideline, patients were classified into perfect complete response, biochemical incomplete response, structural incomplete response, and indeterminate response, according to their response to treatment at a mean of 1 year. In order to perform statistical analysis, patients in the biochemical incomplete response, structural incomplete response and indeterminate response groups were combined in a common group as patients who did not have a perfect complete response, due to the difference in the distribution of the number of patients between the groups. The relationship between the stimulated Tg levels before the treatment, the uptake of I-131 WBS after the treatment, the pathological risk groups, the neutrophil/lymphocyte ratio before the treatment, and the radioactive iodine dose were investigated. The excellent complete response rate of patients with low pathological risk was found to be significantly higher than those of intermediate and high risk patients. When the treatment response relationship between 100 mCi administered in the low pathological risk group and lower doses was evaluated, no statistically significant difference was found. When the pre-treatment stimulated Tg values were investigated between patients with and without involvement compatible with the metastatic focus, the stimulated Tg value was statistically significantly higher in patients with metastatic focus. When the relationship between the neutrophil lymphocyte ratio (N/L) and the treatment response groups of the patients was examined, it was observed that the N/L value was significantly lower in the perfect complete response group.