Özbek halk merasim koşukları
Uzbek folk ceremony songs
- Tez No: 766953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Özbek halk edebiyatına ait iki derleme eser olan Oy Oldida Bir Yulduz ve Boychechak kitapları özelinde çocukluk dönemi ritüellerinde icra edilen Özbek halk merasim koşuklarının Türkiye Türkçesine kazandırılmaları amaçlanmış ve bu doğrultuda adı geçen eserlerdeki söz konusu koşukların Türkiye Türkçesine aktarımları yapılmıştır. Çalışmamızda yer alan merasim, ritüel ve koşuk kavramları ayrı ayrı incelendiğinde her birinin müstakil çalışmalara konu olabilecek nitelikte olduğu görülmektedir. Buna bağlı olarak bu kavramlar hakkında ön bilgi olması için her birine kısaca değinilmiştir. Bu kısa bilgilendirmelerin ardından çalışmamızın esas konusu olan Özbek halk merasim koşukları, çocukluk dönemi ritüellerinde icra edilen merasim koşukları çerçevesinde sınırlandırılmış ve geçiş dönemlerine göre sırasıyla sınıflandırılmıştır. Bireyin bebeklikten (erkek çocuklar için) sünnetine kadar geçen zaman dilimindeki geçişlerde yapılan ritüellerde okunan koşuklar ayrı ayrı başlıklar altında tasnif edilmiştir. Bu başlıklar altında koşuk metinlerinin Türkiye Türkçesine aktarımlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to bring the Uzbek folk literature ceremonial songs performed in childhood rituals to Turkey Turkish, specifically, the two pieces of Uzbek folk, Oy Oldida Bir Yulduz and Boychechak. Therefore, the pieces, were translated to Turkey Turkish. When the concepts of ceremony, ritual and song in our study are examined separately, it is seen that each of them can be the subject of independent studies. Therefore, each of these concepts was briefly mentioned to provide preliminary information. After these brief briefings, Uzbek folk ceremonial songs, which are the main subject of our study, are limited within the framework of ceremonial songs performed in childhood rituals and classified according to their transitional periods. The verses sang in the rituals performed during the transition periods from infancy to circumcision (for boys) of the individual were classified under separate subjects. Under these subjects, the song texts their Turkey Turkish translations were included.