Modern bir Japon dini akımı: Tenrikyo
A modern Japanese religious movement: Tenrikyo
  1. Tez No: 766981
  2. Yazar: ENES BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tenrikyo, Japonya'nın öne çıkan yeni dini hareketlerinden biridir. Japonya'nın modernleşme faaliyetlerinin başladığı 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Nakayama Miki, kırk yaşlarındayken Tenri O-no Mikoto (Ebeveyn Tanrı) isimli bir tanrıdan vahiy aldığı iddiasıyla bu dini kurmuştur. Tokugawa Döneminin (1603-1868) sıkıntılı şartlarında bireysel acılardan kurtuluşu vadetmektedir. Bu vaat, çağdaşı diğer yeni dinlerde de göze çarpmaktadır. Kurucu Nakayama Miki, aynı zamanda bir şifacıdır. Şifa meselesi, Tenrikyo inancında merkezi bir konuma sahiptir. Miki'nin ilk vahiy tecrübesi de hasta oğluna şifa verme uygulaması sırasında gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Tenrikyo, ortaya çıktığı dönemin inançlarından izler taşımaktadır. Ağırlıklı olarak Şintoizm ve Budizm'in etkileri görülmekle beraber Hristiyanlıktan da etkilendiği anlaşılmaktadır. Kagura Tsutome isimli yaratılış dansı en önemli ayindir. Bu raks, insan ırkının yaratılışını anlatan mitolojik bir hikâyenin canlandırılmasıdır. Sadece Tenri Şehri'nde bulunan kutsal sütun etrafında icra edilmektedir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Japonya'da, din olgusu, modernleşme ve yeni dini hareketler incelenmiştir. İkinci bölümde Tenrikyo'nun doğuşu ve kurucunun hayatı; üçüncü bölümde inanç esasları ile ibadetleri; dördüncü bölümde kutsal metinleri ele alınmıştır. Son bölümde, Tenrikyo hareketinin günümüzdeki durumu aktarılarak çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tenrikyo is one of Japan's prominent new religious movements. It emerged in the 19th century, when Japan's modernization activities began. Nakayama Miki founded this religion when she was in her forties, claiming to have received revelations from a god named Tenri O-no Mikoto (Parent God). It promises relief from individual suffering in the troubled conditions of the Tokugawa Period (1603-1868). This promise is also evident in other contemporary religions. Founder Nakayama Miki is also a healer. Healing is central to Tenrikyo belief. Miki's first revelation experience also took place during the practice of healing her sick son. On the other hand, Tenrikyo bears traces of the beliefs of the period in which it emerged. Although the effects of Shintoism and Buddhism are seen predominantly, it is understood that it was also influenced by Christianity. The dance of creation called Kagura Tsutome is the most important ritual. This dance is the reenactment of a mythological story about the creation of the human race. It is performed around the sacred pillar found only in the City of Tenri. The study consists of five parts. In the first chapter, the phenomenon of religion, modernization and new religious movements in Japan were examined. In the second part, the birth of Tenrikyo and the life of the founder are explained. In the third chapter, the principles of belief and the understanding and practices of worship are discussed. In the fourth chapter, the sacred texts are processed. In the last chapter, the current situation of the Tenrikyo religious movement is explained and the study is concluded.