Disleksi/okuma güçlüğü yaşayan ortaöğretim öğrencilerine tele-rehabilitasyon yöntemiyle müdahalenin etkileri: Olgu serisi sunumu
Effect of intervention with tele-rehabilitation method on secondary studentswith dyslexia/reading difficulties: A case series report
  1. Tez No: 767008
  2. Yazar: BİRGÜL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişimsel disleksinin rehabilitasyonuna ilişkin tele/çevrimiçi rehabilitasyon seçeneklerine ilgi giderek artmaktadır; ancak çevrimiçi ortamda sunulan rehabilitasyon hizmetlerinin etkililiği üzerine yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, gelişimsel disleksi tanısı almış beş orta öğretim öğrencisine bireyselleştirilmiş uygulamalar içeren yirmi beş seanslık tele-rehabilitasyon müdahale programı uygulanmıştır. Müdahale programının etkililiği dil ve yazma becerilerinin farklı yönlerini ayrıntılı olarak değerlendirmeye olanak sağlayan TILLS bataryası ile incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda her ne kadar bireye özgü eğitim içeriği oluşturulmuş olsa dahi, kısa süreli bellek ve çalışma belleği performanslarında, verilen eğitimin etkili olduğu görülmüştür. Genel anlamda ön test son test sonuçlarına bakıldığında ise, diğer alt testlerde istatistiksel olarak anlamlı bulgular elde edilmese dahi, son test performanslarında ki artış göze çarpmaktadır. Bu bulgular çevrimiçi bireyselleştirilmiş ve özgün müdahale programlarına ilişkin geniş örneklem ve nitel araştırmalar için zemin teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
There is increasing interest in tele/online rehabilitation options for the rehabilitation of developmental dyslexia; however, there is not enough research on the effectiveness of online rehabilitation services. In this study, a twenty-five-session intervention program including individualized applications was applied to five secondary school students diagnosed with developmental dyslexia. The effectiveness of the intervention program was examined with the TILLS battery, which allows for to evaluate of different aspects of language and writing skills in detail. As a result of the statistical analysis, it was seen that the training provided was effective on short-term memory, and working memory performances, even though the individual training content was created. When comparing pre-test and post-test results in general terms, even if statistically significant findings are not obtained in other sub-tests, the increase in post-test performance is striking. These findings lay the groundwork for large sample and qualitative research on online individualized intervention programs.