Acil servise başvuran akut inme hastalarında trombolitik/trombektomi tedavi öncesi ve sonrası intrakranial basınç takibinde optik sinir kılıf çapının ultrasonografik değişiminin incelenmesi
Investigation of ultrasonographic change of optic nerve sheath diameter in PRE- and post-trombolytic/thrombectomy treatment of intracranial pressure monitoring in acute stroke patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 767007
  2. Yazar: SALİH FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda akut iskemik inme reperfüzyon tedavisinin komplikasyonlarına ikincil olarak görülen kafa içi basınç artışını öngörmek amacıyla ultrasonografi ile optik sinir kılıf çapı değişiminin önemini araştırdık. Gereç ve Yöntem: İki merkezli, prospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmaya, S.B.Ü İstanbul Kanuni Sultan Süleyman E.A.H ve S.B.Ü İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Acil Servislerine başvuran, 18 yaş ve üstü, akut iskemik inme hastalarında reperfüzyon tedavisine uygun görülen hastalar çalışmaya alındı. Reperfüzyon tedavi öncesi ve sonrasında (0.saat, 1.saat ve 4.saat) OSKÇ, acil hekimi tarafından ultrasonografi cihazı ile yatak başı ölçüldü. OSKÇ değerlerinin tekrarlayan ölçümlerle ANOVA analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 25.03.2022-25.10.2022 tarihleri arasında toplam 125 hasta dahil edilmiştir. Hastalarda en sık karşılaştığımız komplikasyonlar %15,2 ICH, %11,2 beyin ödemi ve %3,2 shift olarak tespit edilmiştir. Komplikasyon görülen grupta 4.saat OSKÇ ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı yüksek değerler saptadık. (sağ, p=0,006, sol, p=0,002). Komplikasyon görülen grupta 1. ve 4.saat NIHSS değerlerinin görülmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğunu saptadık. (p=0,040, 0,036, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Investigation of Ultrasonographic Change of Optic Nerve Sheath Diameter in Pre- and Post-Trombolytic/Thrombectomy Treatment of Intracranial Pressure Monitoring in Acute Stroke Patients Admitted to the Emergency Department Aim: In our study, we investigated the importance of optic nerve sheath diameter change by ultrasonography in order to predict the increase in intracranial pressure secondary to the complications of acute ischemic stroke reperfusion therapy. Materials and Methods: The patients who applied to the Emergency Departments of SBU Istanbul Kanuni Sultan Süleyman EAH and SBU Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital and were considered suitable for reperfusion therapy in acute ischemic stroke patients 18 years of age and older were included in the study, which was planned as a two-center, prospective and cross-sectional study. Before and after the reperfusion treatment (0.hr, 1.hr. and 4.hr.), the ONSD was measured at the bedside by the emergency physician with an ultrasonography device. ANOVA analysis of ONSD values with repeated measurements was performed. Results: A total of 125 patients were included in the study between 25.03.2022 and 25.10.2022. The most common complications in patients were 15,2% ICH, 11,2% brain edema and 3,2% shift. We found statistically significant high values in the 4th hour ONSD measurements in the group with complications. (right, p=0,006, left, p=0,002). We found that the 1st and 4th hour NIHSS values were statistically significantly higher in the group with complications compared to the group without complications. (p=0,040, 0,036, respectively).