Gebeliğe ilişkin risk algısının gebelik döneminde aşılanma durumuna ve aşı tereddütüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of risk perception related to pregnancy on vaccination status and vaccine hesitancy during pregnancy
  1. Tez No: 767010
  2. Yazar: AYŞE BETÜL AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve amaç: Gebelik döneminde aşılanma, annenin ve yenidoğanın enfeksiyonlara karşı bağışıklığı açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı; gebelerde risk algısının gebelikte aşı yaptırma durumu ve aşı tereddütü üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 20 Mayıs-15 Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 18 yaş ve üzeri gebelerle yapıldı. Hasta Bilgi Formu ile katılımcıların sosyodemografik verileri, tıbbi ve obstetrik öyküleri, gebelik sırasında ve öncesinde aşılanma durumları sorgulandı. Gebelerin aşıyı kabul etme istekliliğini ölçmede Aşı Tereddüt Ölçeği (ATÖ), kendilerine ve bebeklerine yönelik risk algılarını ölçmede Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Vaccination during pregnancy is important for the immunity of mother and newborn against infections. The aim of this study; is to evaluate the effect of pregnancy risk perception on vaccination status and vaccination hesitancy during pregnancy. Method: This study was designed as a single-center, prospective, and analytical study. It was conducted with pregnants aged 18 and over who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 20 May and 15 August 2022 and met the inclusion criteria. Sociodemographic data, medical and obstetric histories, vaccination status during and before pregnancy were questioned with the Patient Information Form. The Vaccination Hesitancy Scale (VHS) was used to measure the willingness of pregnant women to accept the vaccine, and the Perception of Pregnancy Risk Questionnaire (PPRQ) was used to measure their risk perceptions. IBM SPSS25 was used in the statistical analyses.