Kadın hastaların jinekolojik kanserden korunmaya yönelik bilgi düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of the knowledge levels and affecting factors for the prevention of gynecological cancer of female patients
  1. Tez No: 767011
  2. Yazar: NİYAZİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Jinekolojik kanser taramalarına yönelik bilgi düzeyleri kadınların tarama yaptırma durumunu etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; 18-65 yaş arası kadınların jinekolojik kanserlerden korunmaya yönelik bilgi durumlarını ve etkileyen faktörleri incelemektir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 20.12.2021-09.09.2022 tarihleri arasında başvuran kadın hastalardan dahil edilme kriterlerine uyan 611 gönüllü ile yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik, genel tıbbi, obstetrik ve jinekolojik özellikleri Hasta Bilgi Formu ile sorgulandı. Jinekolojik kanserlerden korunmaya yönelik bilgi düzeylerini ölçmede Jinekolojik Kanserden Korunma Bilgi Ölçeği (JKKBÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The level of knowledge about gynecological cancer screenings affects the screening status of women. The aim of this study is examining the knowledge status of women between the ages of 18-65 for protection from gynecological cancers and the factors affecting them. Method: This study; was planned as a single-center, prospective, cross-sectional study. The study was conducted with 611 volunteers who met the inclusion criteria from the female patients who admitted to the Family Medicine Outpatient Clinic of the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between 20.12.2021 and 09.09.2022. The sociodemographic, general medical, obstetric and gynecological characteristics of the participants were questioned with the Patient Information Form. The Gynecological Cancer Prevention Information Scale (GCPIS) was used to measure the level of knowledge about prevention of gynecological cancers.