Anadolu sahasındaki Mitonimler (Mitadları) üzerine bir dil incelemesi
A language study on Mitonyms (Mitads) in Anatolian field
- Tez No: 767014
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Anadolu Sahasındaki Mitonimler (Mitadları) Üzerine Bir Dil İncelemesi başlıklı tezimizin konusunu Anadolu sahasında kullanılan mitonimlerin etimolojisi ve sınıflandırması oluşturmaktadır. Tezin konusunun belirlenmesindeki başlıca etkenlerden biri mitonimlerin yalnızca halkbilimi sahasında çalışılmış olmasıdır. Mitonimler hakkında herhangi bir onomastik çalışma mevcut değildir. Bu açıdan tezimiz bu alanda çalışılmış ilk onomastik çalışma niteliğindedir. Tezimizin amacı mitonimlerin kökenlerinin tespit edilmesi, dil ve kültür bağlamında incelemesi ve bu incelemeler ışığında bir sınıflandırma oluşturup olağanüstü varlık adlarının ad verme, adlandırma geleneğini ortaya çıkarmaktır. Tezin birinci bölümünde mitonimlerin Tür Sınıflandırılması başlığı altında cinsiyet sınıflandırılması yapılmış ve sözcüklerin kökenbilimsel incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde mitonimler“ Leksik- Semantik Sınıflandırma”başlığı altında Örtmece ile Oluşturulan Mitonimler, Yansıma Seslerden Oluşan Mitonimler, Görünüşüne Göre Adlandırılan Mitonimler, Yaptığı Kötülüğe Göre Adlandırılan Mitonimler, Görüldüğü, Sahiplendiği Mekana Göre Adlandırılan Mitonimler, Yaptığı Eyleme Göre Adlandırılan Mitonimler, Ortaya Çıktığı Zamana Göre Adlandırılan Mitonimler, Hayvan Adlarıyla Adlandırılan Mitonimler, Sayılarla Adlandırılan Mitonimler ve Anlamı Belirsiz Olan Mitonimler olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmamızda apelyatif ( cins, tür adı) olan sözcükler leksik- semantik sınıflandırmaya dahil edilmemiştir. Üçüncü bölümde mitonimler“Yapı Bakımından Sınıflandırma”başlığı altında Basit Mitonimler, Türemiş Mitonimler ve Birleşik Mitonimler olarak sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmamızın tüm bölümleri hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis titled A Language Study on Mitonims (Mitads) in the Anatolian Area is the etymology and classification of the mitonims used in the Anatolian area. One of the main factors in determining the subject of the thesis is that the mitonims were studied only in the field of folklore. There are no onomastic studies about mitonims. In this respect, our thesis is the first onomastic study in this field. The aim of our thesis is to determine the origins of mythonyms, to examine them in the context of language and culture, and to create a classification in the light of these studies and to reveal the tradition of naming and naming the names of extraordinary beings. In the first part of the thesis, gender classification of mitonims was made under the title of Species Classification and etymological analysis of words was made. In the second part, mitonims are titled“Lexic-Semantic Classification”, Mitonims Created by Euphemism, Mitonims Composed of Reflected Sounds, Mitonims Named Based on Appearance, Mitonims Named Due to Evil, Named According to the Space It Is Seen and Owned Mitonims are classified as Mitonims Named Based on the Action He Makes, Mitonims Named Based on the Time It Occurs, Mitonims Named Based on the Animal Name, Mitonims Named Based on their Number and Mitonims with Uncertain Meaning or Origin. In our study, words with apeliative (genus, species name) were not included in the lexical-semantic classification. In the third chapter, mitonims are classified as Simple Mitonims, Derived Mitonims and Compound Mitonims under the title of“Classification in terms of Structure”. In the conclusion part, a general evaluation has been made about all parts of our study.