Lojistik sektöründeki iş kazalarının önlenmesinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkisi: küçük ölçekli ve büyük ölçekli işletmeler arasında bir karşılaştırma
The effect of occupational HEALTH and safety practices inpreventing occupational accidents in the logistics sector:A comparison between small and large scale enterprises
  1. Tez No: 767013
  2. Yazar: MUHAMMED UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada gelişen lojistik sektöründe görev yapan personellerin yoğun iş akışı esnasında karşı karşıya oldukları meslek hastalıkları ve iş kazaları gibi iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının alanına giren kavramlar ile ilgili incelemeler yapılmaktadır. Ayrıca küçük ölçekli ve büyük ölçekli işletmeler arasında karşılaştırmalara yer verilmektedir. Tüm dünyada çok eskiden beri mevcut olan lojistik faaliyetleri sürdürülürken ortaya çıkabilecek çok sayıda risk bulunmaktadır. Çalışmalar esnasında çalışanlar herhangi bir iş kazası ile karşılaşabilmekte, uzun dönemde ise meslek hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz durumlar karşısında tedbir alabilmek için iş sağlığı ve güvenliği uygulaması işletmelerin her alanında varlığını göstererek çalışanların güvenliği konusunda aracılık etmektedir. Bu hususta işletme, çalışanlar bilgilendirilmeleri için gereken eğitimler uygulanmalı bu konuda daha bilinçli hareket edilmesinin sağlanması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına sektörde gereken önem verildiğinde can ve mal kaybının önünde bir engel oluşturulduğu anlaşılmaktadır. Lojistik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerine gereken hassasiyet gösterildiğinde bu kayıpların önünde engel oluşturulması mümkün hale geldiği görülmektedir. Bu araştırmada tanımlayıcı karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 76 kadın, 132 erkek olmak üzere toplam 208 çalışan katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda iş sağlığı ve güveliği uygulamaları ile cinsiyetleri, yaşları, eğitim durumları, kaç yıldır iş yerinde çalıştıkları ve iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi sahibi olup olmamaları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile alt boyutları arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts that fall into the field of occupational health and safety practices such as occupational diseases and work accidents that the personnel working in the developing logistics sector are faced with during the intense work flow are examined. In addition, comparisons between small-scale and large-scale enterprises are included. The logistics sector has existed all over the world for a long time. This sector, which is highly effective in the development and growth of companies, covers a very wide area within the company by ensuring that transportation activities are carried out effectively. It maintains its existence in all areas from the production to distribution of the products in the enterprises and acts as a bridge in reaching the customer. The logistics sector facilitates the work of companies and increases the opportunity to do more business. In this respect, logistics activities are at an important point worldwide. There are many risks that may arise while carrying out logistics activities. Employees may encounter any work accident during their work. Occupational diseases may occur in the long term. In order to take precautions against these negative situations, it is necessary to take advantage of occupational health and safety practices. Occupational health and safety practice shows its presence in every field of enterprises and becomes an intermediary in protecting the health and safety of employees. Necessary trainings should be applied to inform the business and employees about occupational health and safety, and it is necessary to act more consciously in this regard. It is seen that a great step has been taken in reducing occupational accidents if awareness is raised on this issue. It is understood that an obstacle is created in front of the loss of life and property when the occupational health and safety practices are given due importance in the sector. It is seen that it becomes possible to create an obstacle in front of these losses when the necessary sensitivity is shown on occupational health and safety practices in the logistics sector. A descriptive comparison model was used in this study. A total of 208 employees, 76 women and 132 men, participated in the study. Occupational Health and Safety Practices were used for the employees in line with the purpose of the research. As a result of the research, a significant relationship was determined between occupational health and safety practices and their gender, age, educational status, how many years they have been working at the workplace and whether they have knowledge about occupational health and safety. A highly significant relationship was found between occupational health and safety practices and its sub-dimensions.