Güney Kafkasya'da ulus - devlet inşası
Nation - state building in South Caucasus
  1. Tez No: 767020
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Güney Kafkasya, stratejik açıdan dünyanın en önemli bölgelerinden birisidir. Göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle, Roma, Bizans, Arap, Moğol, Osmanlı, Çarlık Rusya ve SSCB gibi birçok büyük devletin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bölge bu sebeple farklı etnik yapıda ve farklı dinlere mensup halklar barındıran önemli bir merkez halindedir. Güney Kafkasya, büyük güçlerin mücadele alanı olmuş bu bağlamda bölge yıpratılmıştır. Fakat bölge halklarında bağımsızlık isteği sürekli bulunmuş, SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bölge ülkeleri bağımsızlıklarını elde ettikten sonra etnik farklılıklardan dayalı sorunlar ortaya çıkmış ve halklar etnik çatışmalara sürüklenmiştir. Bölge halkları, kültürel, dini ve ulusçu düşüncelerini korumaya devam etmek istemiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması hem dünya için hem de bölge ülkeleri için dönüm noktası haline gelmiştir. Dağılmanın ardından bağımsızlığını kazanan üç ülke olan Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ulus-devlet inşa çabasına girmiştir. Bu çalışmada hem tarihsel dinamikler hem de uluslararası dinamikler göz önüne alınarak Güney Kafkasya ülkelerinin ulus-devlet inşa çabaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The South Caucasus is one of the most strategically important regions of the world. Due to its location on the migration routes, it remained under the domination of many great states such as Roman, Byzantine, Arab, Mongolian, Ottoman, Tsarist Russia and the USSR. For this reason, the region is an important center that hosts peoples of different ethnicities and different religions. The South Caucasus has been the battleground of the great powers and in this context, the region has been worn out. However, the desire for independence was constantly found in the peoples of the region, and they gained their independence after the collapse of the USSR. After the countries of the region gained their independence, an atmosphere of turmoil occurred due to various ethnic differences and the peoples were dragged into ethnic conflicts. The peoples of the region wanted to continue to protect their cultural, religious and nationalist ideas. The dissolution of the Soviet Union has become a turning point both for the world and for the countries of the region. Azerbaijan, Armenia and Georgia, the three countries that gained their independence, have entered into nation-state building efforts. In this study, the nation-state building efforts of the South Caucasus countries are discussed by considering both historical and international dynamics.